ME vo futbale 2024 (osemfinále): Slovensko viedlo do 95. minúty, ale s Anglickom napokon prehralo (foto)

Osemfinále ME vo futbale 2024: Anglicko - Slovensko
Slovenský reprezentant Ivan Schranz prekonáva brankára Jordana Pickforda v prvom polčase osemfinálového zápasu proti Anglicku na ME vo futbale 2024. Gelsenkirchen, 30. jún 2024. Foto: SITA/AP.
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované 30. júna 20:54

Slovenskí futbalisti v osemfinálovom zápase na tohtoročnom európskom šampionáte prehrali s Angličanmi 1:2 po predĺžení a opäť sa neprebojovali do štvrťfinále vrcholného turnaja.

Viac o téme: ME vo futbale 2024

Zverenci trénera Francesca Calzonu skončili so štyrmi bodmi na treťom mieste v E-skupine. Turnaj začali senzačným triumfom nad Belgickom (1:0), potom podľahli Ukrajine (1:2) a postup do vyraďovacej časti im zabezpečila remíza s Rumunskom (1:1).

Reprezentácia „Albiónu“ vyhrala základnú C-skupinu, no zožala vlnu kritiky za predvedený výkony. Tím okolo trénera Garetha Southgata zdolal iba Srbov (1:0), neskoršie remízy s Dánmi (1:1) a Slovincami (0:0) mu však stačili na postup.

V ére samostatnosti odohrali slovenskí futbalisti proti Angličanom siedmy zápas a nedosiahli premiérový triumf nad týmto súperom. Pred nedeľou s nimi raz remizovali a päťkrát im podľahli. Slováci na ME štartovali tretíkrát a rovnako ako v roku 2016 vypadli v osemfinále, v lete 2021 nepostúpili zo skupiny.

Strieborní medailisti z predchádzajúceho kontinentálneho šampionátu vo štvrťfinále narazia na Švajčiarov, ktorí v osemfinále vyradili obhajcov trofeje Talianov (2:0).

ME vo futbale 2024 (osemfinále)

• Veltins Arena (Gelsenkirchen)

Anglicko – Slovensko 2:1 po predĺžení (0:1, 1:0 – 1:0)

• hrá sa od 18:00

25. min. – 0:1 I. Schranz
* gól P. Fodena v 50. min. pre ofsajd zrušil VAR
90.+5 min. – 1:1 J. Bellingham
91. min. – 2:1 H. Kane

Žlté karty:
3. M. Guéhi, 7. K. Mainoo, 17. J. Bellingham – 13. J. Kucka, 45.+1 M. Škriniar, 77. P. Pekarík, 108. Vavro, 114. N. Gyömbér

strely celkovo (na bránu): 15:9 (2:2), rohové kopy: 9:1, ofsajdy: 1:2, držanie lopty (v %): 65 – 35, rozhodcovia: Umut Meler – Emre Eyisoy, Kerem Ersoy (všetci Tur.), 47 244 divákov

Anglicko: Pickford – Walker, Stones, Guéhi, Trippier (66. Palmer) – Mainoo (84. Eze), Rice – Saka, Bellingham (106. Gallagher), Foden – Kane (106. Konsa)
Slovensko:  Dúbravka – Pekarík (109. Tupta), Vavro, Škriniar, Hancko – Kucka (81. Bero), Lobotka, Duda (81. Bénes) – Schranz (90.+3 Gyömbér), Strelec (61. Boženík), Haraslín (61. Suslov)

I. polčas

Slovenský tím začal dobre a v už v 5. minúte sa dostal do šance, Dávid Hancko však strieľanou prihrávkou k pravej žrdi nenašiel nabiehajúceho Ivana Schranza. O sedem minút neskôr mal príležitosť Lukáš Haraslín, jeho strelu však zblokovala defenzíva súpera a loptu poslala do bezpečia. Slováci sa dočkali v 25. minúte. Dávid Strelec vysunul Schranza, ktoré síce bránil Marc Guéhi, no pravačkou loptu poslal za Jordana Pickforda – 0:1. Angličania v prvom polčase nemali vážnejšiu šancu na gól.

II. polčas

Po zmene strán hra vyzerala inak. Už v 50. minúte unikol po ľavej strane Kieran Trippier a prihrával Philovi Fodenovi, ktorý však loptu prebral v postavení mimo hry a jeho gólové zakončenie nemohli arbitri uznať za presný zásah. Strelec potom vystihol rozohrávku súpera a strelou z polovice hracej ploche chcel prekvapiť vybehnutého Pickforda, ale lopta tesne minula anglickú bránku.

Albión bol potom výraznejšie aktívnejší, mal aj sľubné šance, ale poradili si s nimi slovenskí obrancovia alebo brankár Martin Dúbravka. V 81. minúte mu dokonca po delovke Declana Ricea pomohla žrď a skóre sa nemenilo ani po dorážke Harryho Kanea.

Prevahu na ihrisku korunovali Angličania vyrovnaním až v piatej minúte nadstavenia, keď po centri Guéhiho akrobaticky „nožnicami“ skóroval Jude Bellingham1:1.

Predĺženie

Ťažký úder inkasovali Slováci hneď v úvode predĺženia. Po štandardke sa lopta v pokutovom území dostala až ku Kaneovi a ten hlavou pridali druhý anglický gól – 2:1. Po tomto okamihu si favorit strážil náskok a keďže sa v závere prvého predĺženia neskončila gólom príležitosť ani Petra Pekaríka, z postupu sa tešia Angličania.

Hlasy

• zdroj: TV Markíza

Francesco Calzona (tréner SR): „Som na tento tím hrdý. Hrali sme vyrovnaný duel proti Angličanom. Počas druhého predĺženia sme hrali na ich polovici, k tomu nie je čo povedať. Som na chlapcov hrdý. Nechýbalo nám nič, hrali sme vyrovnaný duel s Angličanmi. Hodnota súperovho tímu je obrovská, ale som na hráčov pyšný.“

Milan Škriniar (obranca SR, kapitán): „Sme smutní, pretože od postupu nás delilo možno 30 sekúnd a mohli sme sa tešiť. Taký je futbal, nemám slov. Som na chlapcov aj trénerov hrdý za celé to obdobie, ktoré sme boli spolu. Vytvorili sme neskutočnú partiu. Mrzí nás to o to viac, že sa pre nás turnaj končí takto. Verím, že sa vrátime ešte silnejší a budeme hrdo reprezentovať Slovensko tak, ako počas tohto Eura. Angličania majú kvalitných hráčov, bránili sme to dobre, no prišiel tam svetový gól od Bellinghama. V predĺžení sme sa s tým snažili niečo spraviť, mali sme tam nejaké nedotiahnuté šance. Je to škoda, pretože sme opäť ukázali, že vieme hrať s každým a Slovensko patrí na futbalovú mapu.“