ME vo futbale 2024: Semifinále Holandsko - Anglicko v 91. minúte rozhodol žolík z lavičky (foto)

Semifinále ME vo futbale 2024: Holandsko - Anglicko
Anglický reprezentant Declan Rice si spracováva loptu v semifinálovom zápase proti Holandsku na ME vo futbale 2024. Dortmund, 10. júl 2024. Foto: SITA/AP.
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované 10. júla 23:10

Anglická futbalová reprezentácia sa po troch rokoch opäť predstaví vo finále majstrovstiev Európy. Zverenci trénera Garetha Southgata v stredajšom semifinále kontinentálneho šampionátu v Nemecku zdolali Holanďanov 2:1, keď rovnako ako v osemfinále proti Slovákom aj štvrťfinále proti Švajčiarom prehrávali, no misky váh napokon opäť naklonili na svoju stranu.

Viac o téme: ME vo futbale 2024

Oranjes viedli zásahom Xaviho Simonsa zo siedmej minúty, no o jedenásť minút neskôr vyrovnal z pokutového kopu Harry Kane po faule práve na neho. A bol to práve Kane, ktorý v 81. minúte prenechal miesto na ihrisku menej známemu Olliemu Watkinsovi, ktorý o desať minút neskôr rozhodol o triumfe Albiónu.

Angličania si tak zopakujú finále z ME 2021, v ktorom vtedy podľahli Talianom. Teraz dúfajú, že vo finálovom súboji teraz uspejú a druhýkrát v histórii sa stanú víťazmi vrcholného turnaja. Ich zatiaľ jediným titulom je prvenstvo z MS 1966, dosiahli ho teda pred dlhými 58 rokmi.

Holanďania v stredu neúspešne bojovali o druhé finále ME, v tom premiérovom v roku 1988 zvíťazili. Prehrou na štadióne v Dortmunde piatykrát stroskotali na kontinentálnom šampionáte v semifinále rovnako ako v rokoch 1976, 1992, 2000 a 2004.

Finálové stretnutie ME vo futbale 2024 sa uskutoční v nedeľu 14. júla od 21:00 na Olympijskom štadióne v Berlíne.

ME vo futbale 2024 (semifinále)

• Signal Iduna Park (Dortmund)

Holandsko – Anglicko 1:2 (1:1)

• hralo sa od 21:00

7. min. – 1:0 X. Simons
18. min. – 1:1 H. Kane (pok. kop)
* gól B. Saku v 79. min. pre ofsajd neplatil
90+1. min. – 1:2 O. Watkins

Žlté karty:
17. D. Dumfries, 87. V. Van Dijk, 90.+1 X. Simons – 72. J. Bellingham, 86. B. Saka

strely celkovo (na bránu): 6:9 (3:4), rohové kopy: 3:0, ofsajdy: 1:4, držanie lopty (v %): 40 – 60, rozhodcovia: Felix Zwayer – Stefan Lupp, Marco Achmüller (všetci Nem.)

Holandsko: Verbruggen – Dumfries (90.+4 Zirkzee), de Vrij, van Dijk, Aké – Schouten, Simons (90.+4 Brobbey), Reijnders – Malen (46. Weghorst), Depay (35. Veerman), Gakpo
Anglicko: Pickford – Walker, Stones, Guéhi – Saka (90.+3 Konsa), Mainoo (90.+3 C. Gallagher), Rice, Trippier (46. Shaw) – Foden (80. Palmer), Bellingham – Kane (80. Watkins)