BRATISLAVA 15. novembra (WEBNOVINY) – Dokumentmi i diskusiami pripomenú Slovenská televízia (STV) a Slovenský rozhlas (SRo) udalosti z novembra 1989, ktoré znamenali pád komunistického režimu a nástup demokratizačného procesu u nás.
Vysielanie STV na Jednotke bude v stredu 17. novembra venované slovenskému filmu.
Dvojka pripravila sviatočný program ku Dňu za slobodu a demokraciu, v rámci ktorého uvedie aj premiéru dokumentárneho filmu režiséra Miloša Lauka Od disentu k novembru 1989 z cyklu Historická panoráma. Slovenský rozhlas prinesie sériu diskusií s témou novembra 1989 na Rádiu Slovensko.
Spomínať na udalosti spred 21 rokov budú aj na regionálnom Rádiu Regina, národnostnom okruhu Rádio Patria, tiež na Rádiu_FM a vo vysielaní Rádia Slovakia International.
Ako ďalej agentúru SITA informoval PR manažér Dvojky a Trojky Branislav Šanta, k prelomovým dňom roku 1989 sa vráti Dvojka. Deň boja za slobodu a demokraciu si podľa informácií STV pripomenie tuctom programov. Začne o 9:55 dokumentom Od disentu k novembru 1989. Pokračovať bude snímkou z cyklu Historická panoráma, spomienkou na Karla Kryla a rozhovorom s Milanom Kňažkom.
Popoludní čaká divákov Dvojky Československý filmový týždenník a diskusia Päť minút po dvanástej nasledovaná dokumentom Ľuby Veleckej Disident bez kotolne. V programe je zaradené aj prevzaté divadelné predstavenie Jawa nostalgická. Podvečer bude patriť dokumentárnemu spracovaniu príbehu Emila Šveca prenasledovaného bývalým režimom s názvom V tieni času. Spomienky piatich účastníkov deportácií do táborov na Sibíri zas prinesie snímka Prežili sme Gulag. Večerné vysielanie otvorí o 20:10 premiéra prvej časti dokumentárneho seriálu Stratený svet komunizmu. Riziká odmietnutia spolupráce s ŠTB opíše dokument V sieti ŠTB – Nebolo úniku z cyklu Historická panoráma, ktorý Dvojka odvysiela o 21:05 v premiére. Program o 21:55 ukončí strihový dokument Dušana Hanáka Papierové hlavy.
SRo ponúkne pestrý výber
Odpovedať na otázky, ktoré si kladieme aj po 21 rokoch od pádu totalitného režimu, sa pokúsi v stredu informačný okruh SRo – Rádio Slovensko. Ako agentúru SITA informovala Alexandra Štullerová – Koreňová z oddelenia pre styk s verejnosťou SRo, v mimoriadnom vydaní relácie Z prvej ruky budú diskutovať osobnosti novembra 1989 Milan Zemko a Anton Popovič a sociologička Oľga Gyarfášová. V Kontaktoch o 20:05 sa nad tým, čo sme za 21 rokov urobili v oblasti životného prostredia, zamyslia: Jaroslav Šíbl, Mikuláš Huba, Ľubica Trubíniová a Juraj Rizman. Nad otázkou náboženskej slobody v minulosti a dnes pouvažuje v Nočnej pyramíde o 22:30 redaktor Igor Haraj s katolíckym arcibiskupom Róbertom Bezákom a generálnym biskupom evanjelickej cirkvi a. v. Milošom Klátikom. V stredu sa tiež o 17:05 na Rádiu Slovensko zreprízuje fíčer odvysielaný pri príležitosti 20. výročia tzv. nežnej revolúcie vlani 17. novembra.
Pestrý pohľad na tému boja za slobodu ponúkne svojim poslucháčom Rádio Regina. Na poludnie zaradí regionálne rádio Slovenského rozhlasu premiéru fíčra o podobách politiky v humornej a satirickej slovenskej literatúre a dráme s názvom O pánskych huncútstvach. Krátko po 14:00 tiež odvysiela program venovaný nenápadným hrdinom v zápase s komunizmom a zamyslí sa aj nad vnímaním totality dnešnými mladými ľuďmi. Slobode v tvorbe klasikov venuje Regina špeciálne vysielanie relácie Malá veľká hudba so začiatkom o 22:30.
História spred 21 rokov ožije aj na národnostnom okruhu rozhlasu, na Rádiu Patria. Patria medzi iným od 13:00 do 14:30 odvysiela rozhovor s Józsefom Berényim, Szilárdom Somogyim a Petrom Vorosom, ktorých november 1989 zastihol počas štúdií na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Títo traja vtedajší účastníci študentského hnutia sú dnes vo „veľkej“ politike.
Radio_FM oslávi 17. november odvysielaním záznamov z archívu a názorov hudobníkov na nežnú revolúciu.
Rádio Slovakia International zaspomína na atmosféru spred 21 rokov cez archívne nahrávky. Aktéri vtedajších udalostí – Fedor Gál, Zuzana Mistríková, Anton Popovič a aj s ruský disident Viktor Feinberg sa na to, čo priniesol november 1989, pozrú dnešnou optikou.