Extrémny športovec, ktorý ako prvý na svete plával k Severnému pólu, plánuje prekonať vlastný rekord. Muž s prezývkou Ľadový medveď sa v piatok vydá na „najnebezpečnejšiu plavbu sveta“ – päť kilometrov v mrazivých vlnách na Antarktíde. Aktivista dúfa, že sa mu takto podarí dostať Rossovo more na zoznam chránených oblastí.
Ako úder od Tysona
Lewis Pugh sa už o dva dni len v plavkách, plaveckých okuliaroch a čiapke ponorí do vody s teplotou mínus 1,7 stupňa Celzia. Brit, ktorý za život stihol v jazere ľadovcového pôvodu preplávať do dvojtretinovej výšky Mount Everestu (5500 metrov), ako aj jeden kilometer arktickom oceáne, má pred novým dobrodružstvom rešpekt.
„Na póle je voda čierna ako obrovská atramentová škvrna, je to strašidelné. Skok do nej je ako násilný čin, ako keby vás do hrude udrel Mike Tyson – nemôžete dýchať, lapáte po vzduchu a prehĺtate množstvo vody. Ak spanikárite, je po vás. Cit v prstoch strácate už po chvíli, takže sa snažím plávať tak rýchlo a agresívne, ako len viem,“ prezradil Lewis.
Medzi kryhami však na plavca číha aj ďalšie nebezpečenstvo v podobe predátorov, akými sú aj kosatky dravé, tulene leopardie alebo žraloky. Námorný právnik však riskuje život pre vyšší cieľ – Lewis dúfa, že jeho výkon presvedčí svetových lídrov, aby chránili záliv pri pobreží Antakrídy.
Unikátna „výhrevná“ schopnosť
„Neviem, ako zareaguje moje telo, nikto to predtým neskúšal. Pasažieri Titanicu poskákali do Atlantického oceánu, keď sa loď potopila a vznášali sa vo vode s teplotou 5 stupňov Celzia. Táto bude mať o 7 stupňov menej,“ hovorí rodák z anglického Plymouthu, ktorý vďaka špeciálnej technike dokáže zvýšiť svoju telesnú teplotu o 1,5 stupňa. Počas mentálnej prípravy mu strach a adrenalín nabudia telo na spaľovanie nadbytočných kalórií a zvýšia teplotu na ochranu životne dôležitých orgánov.
„Ľudia sa ma pýtajú, či sa takto dokážem zahriať aj pri čakaní na autobus v zime. Takto to však nefunguje – je to čistý strach – rozdiel medzi životom a smrťou,“ vysvetlil plavec.
Bez citu v prstoch
Aj napriek zvláštnej schopnosti by Lewis nepretržitú plavbu na päťkilometrovej trase neprežil. Svoju výzvu preto rozdelil na päť častí, ktoré plánuje zdolať v priebehu jedného mesiaca. Poslednú plavbu absolvuje 7. marca pri ostrove Petra I. Každý úsek musí zdolať do 20 minút, inak by jeho zmrznuté prsty na rukách aj nohách zabránili návratu krvi do srdca. Po kilometrovej plavbe na Severnom póle, ktorú absolvoval v júli 2007, čakal štyri mesiace, kým opäť získal cit vo všetkých prstoch.
Angličan, ktorý sa naučil plávať až vo veku 17 rokov, si za uplynulé obdobie všimol obrovské zmeny v moriach a oceánoch – od ohrozených koralových útesov, cez vymierajúce tučniaky až po nenásytných rybárov. Najväčší šok zažil v zálive pri ostrove Deception na Shetlandách. „Podo mnou boli stovky veľrybích kostí. Na niektorých miestach boli navýšené takmer až k hladine. Pobúrilo ma to, uvedomil som si, že sa musím stať hlasom oceánov,“ spomína plavec.
Rossovo more je podľa neho oblasť najmenej dotknutá ľudskou rukou na celej planéte, je však ohrozená. Vráskavce obrovské, najväčšie zvieratá našej planéty, boli vyhubené za necelých sedem rokov, zánik hrozí aj ďalším rybám, ktoré končia na tanieroch luxusných reštaurácií. „Moja plavba si vyžaduje odvahu a odhodlanie. Dúfam, že sa mi vďaka nej podarí priblížiť k svetovým vodcom ako David Cameron či Vladimír Putin. Musím im ukázať, že tento svet je taký krásny, že sa ho oplatí zachrániť. Ak nezachránime planétu, neprežijeme ani my,“ dodal zanietený aktivista.
www.independent.co.uk, www.mirror.co.uk