Medzi premiérom Igorom Matovičom (OĽaNO) a prezidentkou Zuzanou Čaputovou to pre pandémiu viac ako len iskrí. Pre rozdielne predstavy ako riešiť zvládanie koronavírusu sa dá predpokladať, že zmier medzi obidvomi ústavnými činiteľmi bude len naoko. Aj keď ich vzťahy sa ani v minulosti nepribližovali k vzorovému príkladu.
„Ťažko očakávať, že Igor Matovič dokáže zmierniť svoj konfrontačný štýl. Bojuje na všetkých frontoch a so všetkými,“ povedal portálu SITA.sk politológ Juraj Marušiak.
Pokus o upokojenie nevyšiel
Prezidentka Zuzana Čaputová sa aj pred dvomi týždňami snažila mierniť vzrastajúce spory o plošné testovanie. Premiér na december ohlasoval tri kolá testov. Proti povinnému testovaniu sa ozvala v koalícii SaS.
Neviem odstúpiť z funkcie, reagoval Matovič na ostrú kritiku prezidentky Čaputovej
Hlava štátu po novembrovom stretnutí s predsedom vlády volala po pragmatickom prístupe, o ktorý požiadala pri riadení pandémie. Zároveň povedala, že ak sa vláda rozhodne plošne testovať, považovala by za správne, aby sa takéto testovanie realizovalo dobrovoľne.
Premiér po schôdzke s prezidentkou pred kamery neprišiel.
Kto na akom brehu stojí?
V pondelok 7. decembra prezidentka voči Matovičovi vystúpila tvrdšie. Povedala, že sa postaví za každú rozumnú cestu, ktorá bude znamenať kroky, ktoré bude vedieť ľuďom vysvetliť.
Podľa nej by mal premiér zvážiť „odovzdanie manažovania covidovej krízy inému členovi vlády“. Poznamenala, že podobný model majú aj v Českej republike a v Nemecku.
Núdzový stav sa bude môcť predlžovať donekonečna a cez Vianoce nás zrejme čaká lockdown
Premiér reagoval, že by si mali s prezidentkou ujasniť, kto má aké kompetencie. Povedal tiež, že sa ju pokúsi presvedčiť a získať na palubu, aby odišla od „Kotlebu, Pellegriniho, Fica aj od Sulíka prípadne a prišla k nám“.
Matovič je totiž zástancom povinného a nie dobrovoľného testovania, ktoré ponúka ako alternatívu namiesto tvrdších obmedzení v štáte.
Odkaz OĽaNO a jeho partnerom
Politológ Juraj Marušiak hovorí, že slová hlavy štátu boli adresované podstatne viac koaličným partnerom, resp. kolegom premiéra Matoviča zo strany OĽaNO ako premiérovi.
„Prezidentka Čaputová nepredstavuje potenciálneho spojenca Matoviča. Je to ona, kto môže ohroziť Matoviča, do menšej miery Peter Pellegrini,“ povedal politológ.
Otázkou je, či môže situácia vyústiť až do výmeny premiéra.
„Prezidentka naznačila, že ju mnohí občania vyzývajú na výmenu. Otázka odchodu premiéra nie je nastoľovaná len politickými komentátormi,“ poznamenal Marušiak.
Konflikt áno, kríza nie
Politológ by momentálne nenazýval dianie medzi dvomi najvyššími ústavnými činiteľmi krízou, ale politickým konfliktom.
„Premiér otvorene povedal, že prezidentka spochybnila jeho schopnosti riadiť pandémiu a krízové záležitosti. Je to začiatok otvoreného konfliktu. Máme to už ako súčasť našej histórie konfliktov medzi premiérom a hlavou štátu,“ zhodnotil Marušiak.
Čaputová adresovala vláde tvrdé slová, celoplošné testovanie a lockdown nie sú jediné riešenia v boji s COVID-19
Podľa neho o krízu by išlo, keby bolo ohrozené postavenie vlády, boli by obavy z jej rozpadu, v uliciach by boli davy ľudí a existoval by tlak na vypísanie predčasných volieb.
Za prekvapujúci považuje konfliktný vývoj, ktorý otvorene eskaloval omnoho rýchlejšie ako v minulosti medzi premiérom Robertom Ficom a prezidentom Andrejom Kiskom alebo ešte predtým medzi predsedom vlády Vladimírom Mečiarom a prezidentom Michalom Kováčom.
Prezidentka kritikou neriskuje
Prípadné predčasné voľby by podľa politológa mohli výrazne zamiešať karty na politickej scéne, ale je otázne s akým výsledkom. Ako povedal, prezidentka kritikou premiéra Matoviča až tak veľa neriskuje.
„Ona je v dobrej pozícii s ohľadom na jej vysokú popularitu,“ podotkol politológ. Čaputová podľa neho môže nanajvýš riskovať, že v budúcich prezidentských voľbách by ju OĽaNO a prípadne Sme rodina nepodporili.
Slovensko podľa Šeligu smeruje k lockdownu, očakáva stretnutie koalície s opozíciou a prezidentkou
Marušiak na druhej strane považuje za legitímne, že sa odohrávajú politické konfrontácie. Zhodnotil, že prezidentka nemá povinnosť držať premiérovi chrbát za každú cenu a za akýchkoľvek okolností. Poukázal na to, že veľká časť verejnosti kritizuje súčasné praktiky vlády.
„Existuje napätie aj vo vnútri vládnej koalície. Prezidentka sa tiež musí s obavami pozerať na niektoré politické iniciatívy vlády, napríklad v súvislosti s prokuratúrou. Bude tiež zaujímavé, ako hlava štátu zareaguje na plánovanú novelu ústavy,“ uzavrel politológ.