Svet si každoročne 8. apríla pripomína Medzinárodný deň Rómov. Ako informoval v tlačovej správe Úrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity, pred 52 rokmi, 8. apríla 1971, sa v Orpingtone vo Veľkej Británii stretli zástupcovia Rómov z rôznych krajín sveta na kongrese, na ktorom sa dohodli na rómskej vlajke ako symbole Rómov.
Situácia s Rómami sa desaťročia nemení, KDH žiada ohodnotenie práce pastoračných pracovníkov v rómskych komunitách
Zároveň na melódiu ľudovej piesne napísal Zarko Jovanovič text skladby „Gelem, gelem“, ktorú delegáti kongresu prijali za rómsku hymnu. Delegáti sa takisto dohodli na spoločnom označení Rómovia a odmietli pomenovania „Cigáni, Zigeuner, Gipsy“, ktoré po stáročia znamenali očierňovanie, marginalizáciu a vylúčenie.
V roku 1990, na štvrtom svetovom kongrese Rómov, bol 8. apríl na pamiatku stretnutia v Orpingtone vyhlásený za Medzinárodný deň Rómov.
Medzinárodný deň Rómov
„Dnes oslavujeme našu bohatú kultúru, jazyk, ktorými sme obohatili dedičstvo nielen Európy, ale celého sveta,“ uviedol splnomocnenec vlády Ján Hero. Rómovia sa podľa neho dokážu presadiť v každej oblasti.
„Čo mnohým chýba, je príležitosť a podmienky na to, aby mohli na sebe pracovať. Zodpovednosť však neleží len na pleciach štátnych úradov a samospráv, ale na nás všetkých,“ skonštatoval Hero.
Doplnil, že nie je možné vyriešiť problémy a zlepšiť životy ľudí, pokiaľ sa nebudú všetci snažiť, pokiaľ každý neprispeje nejakou formou.
„Iba vtedy, keď sme odhodlaní pracovať ruka v ruke, môžeme budovať komunity, ktoré sa postavia proti nenávisti, budú sa k sebe správať dôstojne a využijú každú príležitosť na šírenie tolerancie,“ dodal splnomocnenec.
Dôležitá rómska osobnosť Ján Cibuľa
Československo na spomínanom kongrese zastupoval Miroslav Holomek a Ján Cibuľa, rodák zo slovenského Klenovca. Ján Cibuľa je podľa úradu splnomocnenca jednou z najvýznamnejších rómskych osobností Slovenska.
Protirómsky rasizmus nie je rozšírený len v spoločnosti, Rómovia sú diskriminovaní na všetkých úrovniach trestných konaní
V čase konania kongresu už žil vo Švajčiarsku, kde emigroval po roku 1968. V roku 1978 bol hlavným organizátorom druhého kongresu Rómov, ktorý sa uskutočnil v Ženeve a zúčastnilo sa ho viac ako 120 delegátov. Bol tiež prvým prezidentom Medzinárodnej rómskej únie (IRU – International Romani Union), ktorá sa stala pozorovateľskou organizáciou OSN.