BRATISLAVA 13. apríla (WEBNOVINY) – Medziročná inflácia meraná podľa národnej metodiky v marci zrýchlila na 0,8 %. Vo februári bola pritom ešte na historicky najnižšej úrovni 0,4 %. V priemere za prvé tri mesiace tohto roka tak medziročná inflácia predstavovala 0,5 %. V medzimesačnom porovnaní sa spotrebiteľské ceny v marci zvýšili len mierne o 0,1 %, kým vo februári v porovnaní s januárom boli nezmenené. Informoval o tom Štatistický úrad SR.
„Za zrýchlením medziročného rastu cien treba hľadať najmä bázické efekty v cenách potravín a v doprave,“ konštatoval analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák. V marci však k celkovej inflácii prispel aj nárast cien alkoholu kvôli zvýšeniu spotrebnej dane z liehu. Podľa Koršňáka sa zatiaľ do koncových cien mohla dostať necelá polovica zdraženia. „Predpokladáme, že v dôsledku predzásobenia by mohol mierny rast cien alkoholu pokračovať aj v nasledujúcom mesiaci,“ dodal.
Zrýchľovanie medziročného rastu spotrebiteľských cien by podľa analytikov malo pokračovať aj v ďalších mesiacoch. Podľa Martina Lenka z VÚB banky v apríli možno očakáva zrýchlenie inflácie na 1 %. V piatok Štatistický úrad SR zverejní aj marcové údaje o harmonizovanej inflácii meranej metodikou Európskej únie. Tá by sa podľa Lenka mala po dvoch mesiacoch 0,2-percentného prepadu dostať opäť do kladných hodnôt na predpokladanú úroveň 0,1 %.
Na medziročnej báze v marci najrýchlejšie rástli ceny alkoholických nápojov a tabaku o 6,9 %. Nasledovali ceny v zdravotníctve s rastom o 5,3 % a ceny vzdelávania, ktoré oproti marcu 2009 stúpli o 4,7 %. Na druhej strane najvýraznejší medziročný pokles vykázali ceny nábytku, bytového zariadenia a bežnej údržby domu o 4,2 %. Klesli však aj ceny odevov a obuvi o 2,2 % a potravín a nealkoholických nápojov o 1,7 %.
V medzimesačnom porovnaní v marci vzrástli najmä ceny poštových a telekomunikačných služieb o 0,5 %, alkoholických nápojov a tabaku o 0,4 % a potravín a nealkoholických nápojov a zdravotníctva zhodne o 0,3 %. Klesli ceny nábytku, bytového zariadenia a bežnej údržby domu a rekreácie a kultúry zhodne o 0,2 % a odevov a obuvi o 0,1 %. Bez zmeny oproti februáru zostali ceny bývania a energií, dopravy a vzdelávania.
Samotné ceny potravín v marci medziročne klesli o 1,9 %, čím sa zmiernil ich medziročný prepad z februára o 1,3 percentuálneho bodu. V medzimesačnom porovnaní sa v marci ceny potravín zvýšili o 0,4 %, kým vo februári sa v porovnaní s januárom zvýšili o 0,8 %.
Jadrová inflácia, ktorá sleduje spotrebiteľské ceny s vylúčením regulovaných cien a administratívnych zásahov v oblasti daní, tak dosiahla v marci 0,9 %. Vo februári pritom predstavovala 0,4 %. Na medzimesačnej báze bola jadrová inflácia na nulovej úrovni.
Čistá inflácia, ktorá na rozdiel od jadrovej nezohľadňuje ani vývoj cien potravín, na medziročnej báze zrýchlila z februárových 1,1 % na marcových 1,3 %. V medzimesačnom porovnaní čistá inflácia spomalila z februárovej nuly na záporných 0,1 %.
SITA