Merkelová bola političkou s dobrou kombináciou líderských vlastností, hodnotia slovenskí europoslanci

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Germany Politics Merkel
Nemecká kancelárka Angela Merkelová. Foto: SITA/AP

Končiaca nemecká kancelárka Angela Merkelová bola podľa slovenských poslancov Európskeho parlamentu (EP) skúseným lídrom, ktorý dokázal zvládať aj tie najväčšie krízy a vedel hľadať kompromisy. Vyplýva to z ich odpovedí pre agentúru SITA.

Vladimír Bilčík (Spolu/EPP) konštatuje, že spoľahlivosť, schopnosť kompromisu a pevné hodnoty boli počas jej pôsobenia v úrade prínosom nielen pre Nemecko, ale aj celú Európsku úniu (EÚ) a jej početné víťazstvá vo voľbách ukazovali, že Nemci to vnímali rovnako.

„Angela Merkelová bola političkou svetového formátu s výnimočnou kombináciou líderských vlastností. Aj jej odchod z politiky bol taký, aký je u nás nevídaný – z vlastného rozhodnutia a s hlavou vztýčenou hore,“ povedal.

Napredovanie Nemecka a celej EÚ

Europoslankyňa Miriam Lexmann (KDH/EPP) označila Merkelovú za tichú a emóciami zbytočne neplytvajúcu silu, ktorá pomáhala často nachádzať kompromis a určila smer napredovania Nemecka a celej EÚ.

„Lenže kým EÚ vďaka nej zvládla mnohé výzvy – nehodnotiac, či vždy najlepšie – v domácej politike to postupne viedlo k strate silných pozícii CDU a pre voliča sa do istej miery stierali rozdiely medzi tradičnými stranami,“ povedala.

Zdôraznila, že to dokazujú aj výsledky volieb, kde europoslankyňu mrzí neúspech kresťanských demokratov z CDU. S mimoriadne silnou osobnosťou Merkelovej súvisí aj fakt, že po nej podľa Lexnamm nevyrástol žiaden nástupca.

Obdobie politickej stability

Michala Šimečku (PS/RE) mrzí, že Merkelová nemala na rozdiel od svojich predchodcov víziu toho, kam európsky projekt posunúť.

Nič to ale nemení na tom, že dokázala Nemecko a EÚ previesť viacerými krízami a jej éra bola obdobím politickej stability. Aj napriek odlišným názorom dokázala vystupovať kultivovane s jasnými hodnotami a uprednostňovala odbornosť pred lacným populizmom.

„Podceňovaným prínosom Angely Merkelovej je aj fakt, že po štyroch vyhratých voľbách a úspešných 16 rokoch riadenia najväčšieho európskeho štátu rozptýlila posledné pochybnosti o tom, či je politika miestom pre ženy,“ zdôraznil europoslanec.

Obraz bežného človeka

Podľa Miroslava Číža (Smer-SD/S/D) sa Merkelovej nedá uprieť politický pragmatizmus a schopnosť vyjednávať, hoci sám nesúhlasí so všetkými jej rozhodnutiami. „Počas svojej politickej kariéry si vybudovala obraz bežného človeka, ktorý žije problémami väčšiny ľudí. Navonok nepôsobila nikdy nejak výrazne a nedávala najavo svoje ego,“ dodal.

Róbert Hajšel (Smer-SD/S/D) upozornil, že Merkelová dokázala rozumne presadzovať sociálne priority a brať do úvahy aj záujmy menších štátov, akými je napríklad Slovensko.

„Posledné roky sa ale začala v jej nemeckom, ale najmä európskom líderstve prejavovať akoby menšia inšpirácia a kreativita, vyvolaná možno únavou a zvyšujúcimi sa tlakmi z rôznych strán, čo sa prejavilo aj na výraznom odchode voličov v týchto voľbách od jej aliancie CDU-CSU. „Aj keď na jednej strane sú jej zásluhy veľké, dnes je už podľa môjho názoru dobre, že štafetu líderstva preberú v Nemecku sociálni demokrati,“ uviedol europoslanec.

Otázky klímy a životného prostredia

Eugen Jurzyca (SaS/ECR) vnímal Merkelovú pozitívne, očakával však, že bude lepšou víziou toho, ako naložiť s verejnými dlhmi, demografiou, klimatickou zmenou a spomaľujúcou ekonomikou v Nemecku a aj v EÚ. „Som spokojný s tým, že uvoľnenie dlhovej brzdy chce iba jedna zo štyroch najúspešnejších strán vo voľbách. Žiaľ, iba jedna z nich je proti masívnej podpore niektorých odvetví štátnymi dotáciami,“ povedal europoslanec.

Poslanec EP Michal Wiezik (Spolu/EPP) vyzdvihol, že Merkelová zažila viac globálnych kríz než iní svetoví lídri a napriek tomu neprepadla lacnému populizmu.

„V otázkach klímy a ochrany životného prostredia bola podľa mňa viac úspešná na medzinárodnom poli ako doma, kde musela balansovať medzi silným automobilovým a priemyselným sektorom a jasnými požiadavkám mladšej časti spoločnosti,“ povedal Wiezik. Dodal, že bez pochýb sa zapísala do európskej politiky ako jedna z jej najvýznamnejších aktérov.

Talent na dosahovanie kompromisov

Monika Beňová (Smer-SD/S/D) uviedla, že Merkelová má talent na dosahovanie kompromisov, s ktorými netreba vždy súhlasiť, no vďaka nim previedla EÚ viacerými krízami. „Obdobie jej vlády sa okrem riešenia spomínaných kríz bude spájať aj so stabilitou a prosperitou,“ uzavrela.

Ivan Štefanec (KDH/EPP) konštatuje, že prínos Merkelovej do svetovej politiky zhodnotí až história. „Dokázala Nemecko a Európu previesť cez niekoľko kríz a vždy konzistentne stála za svojimi hodnotami. Za seba môžem konštatovať, že osobnosť jej formátu bude v politike veľmi chýbať,“ dodal.

Europoslanec Peter Pollák (OĽaNO/EPP) vnímal končiacu nemeckú kancelárku pozitívne a ako političku, ktorá bola pilierom prinášajúcim prosperitu a stabilitu nielen v Nemecku, ale aj celej EÚ, za čo jej patrí ocenenie.

Angela Merkelová končí po 16 rokoch na poste nemeckej kancelárky a tým sa končí aj je politická kariéra.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Angela MerkelováEugen JurzycaIvan ŠtefanecMichal ŠimečkaMichal WiezikMiroslav ČížMonika BeňováPeter PollákRobert Hajšel