Mesochoritisová o reprodukčnom zdraví: Na Slovensku treba odstrániť prekážky v prístupe k interrupcii

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Tehotná žena
Foto: ilustračné, thinkstockphotos.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Pre zlepšenie stavu reprodukčných práv na Slovensku treba odstrániť prekážky v prístupe k interrupcii. V rozhovore pre agentúru SITA to uviedla politologička a feministická aktivistka Adriana Mesochoritisová.

„A teda odstrániť nútené čakacie doby, hradiť interrupciu a antikoncepciu z verejného zdravotného poistenia, zabezpečiť ich regionálnu dostupnosť, či zaviesť medikamentóznu formu interrupcie,“ menuje jednotlivé opatrenia.

Silné sociálne a rodinné politiky

Riešenie Mesochoritisová vníma i v prijatí silných rodinných a sociálnych politík, ktoré by mali zaistiť, aby výchova dieťaťa neznamenala ohrozenie chudobou, prípadne výrazné zhoršenie finančnej situácie domácnosti.

„Kľúčové je zavádzať politiky rodovej rovnosti, ktoré odstránia nerovnosti a diskrimináciu žien. Veľkou výzvou je zavedenie sexuálnej vzťahovej výchovy, ktorá naučí mladých ľudí zodpovedne pristupovať k sexuálnemu a reprodukčnému zdraviu,“ vraví aktivistka.

Reprodukčné zdravie

Zdôraznila tiež, že situáciu by mohlo zlepšiť aj dostupné bývanie pre všetkých či opatrenia, ktoré by ľuďom poskytli viac voľného času pre seba, pre rodinu a sebarealizáciu.

Celý rozhovor s Adrianou Mesochoritisovou tu 

To všetko úzko súvisí s reprodukčným zdravím. Ide však o komplexné opatrenia, ktoré nie sú tak populistické a jednoduché ako zákaz interrupcií,“ uzavrela Mesochoritisová.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Adriana Mesochoritisová