Meteorológovia priblížili, kde naprší najviac. Niektoré okresy majú najvyššiu červenú výstrahu (foto)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Výstraha pred dažďom na Slovensku
Foto: www.gettyimages.com www.shmu.sk - koláž SITA Webnoviny.
Tento článok pre vás načítala AI.

>>> Aktuálne výstrahy a mapka kde najviac napršalo

  • aktualizované 12. septembra 20:13

Počasie na Slovensku sa zmenilo a v nasledujúcich dňoch nás čakajú výdatné zrážky, bude silno fúkať a výrazne sa ochladí. Mimoriadne „škaredo“ bude podľa meteorológov najmä na západnom a severozápadnom Slovensku.

„V tejto časti územia očakávame vytrvalý a silný dážď s celkovým úhrnom zrážok od štvrtka 12. septembra do nedele 15. septembra podľa najpravdepodobnejších scenárov modelu ECMWF 100 až 170 mm, na návetriach ojedinele až 200 mm, podľa najextrémnejších výpočtov aj viac,“ uvádza SHMÚ na svojom webe.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
Predpokladané zrážky na Slovensku v nasledujúcich dňoch.
Predpokladané zrážky na Slovensku v nasledujúcich dňoch. Foto: www.facebook.com.

Na východe Slovenska bude pršať menej a podľa predikcie meteorológov tam spadne väčšinou 20-50 mm. „Naopak viac naprší na Morave, v priľahlom Poľsku a vo východnej polovici Rakúska, väčšinou 150 až 250 mm, v horských oblastiach ojedinele aj viac ako 300 až 400 mm, čo sú pre našu oblasť extrémne vysoké úhrny zrážok,“ priblížili.

Výstrahy pred dažďom na štvrtok

Najvyššia červená výstraha tretieho stupňa pred dažďom platí vo štvrtok v okresoch Malacky, Myjava, Senica aj Skalica a padnúť tu môže až 200 mm zrážok.

Oranžové varovanie druhého stupňa pred dažďom je vo štvrtok vydané v okresoch Bratislava, Pezinok, Senec, Bánovce nad Bebravou, Ilava, Nové Mesto nad Váhom, Považská Bystrica, Púchov, Trenčín, Topoľčany, Hlohovec, Piešťany, Trnava, Bytča, Kysucké Nové Mesto, Čadca a Žilina. „Miestami sa očakáva výskyt dažďa s úhrnom zrážok 120 až 180 mm,“ upozorňuje SHMÚ.

Žlté varovanie prvého stupňa pred dažďom platí vo štvrtok od šiestej večer pre okresy Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Krupina, Zvolen, Žarnovica, Žiar nad Hronom, Partizánske, Prievidza, Komárno, Levice, Nitra, Nové Zámky, Zlaté Moravce, Šaľa, Dunajská Streda, Galanta, Dolný Kubín, Martin, Námestovo, Ružomberok, Turčianske Teplice aj Tvrdošín a spadnúť tu môže 70 až 120 mm zrážok.

Výstrahy prvého, druhého aj tretieho stupňa pred dažďom vydané na štvrtok 12. septembra.
Výstrahy prvého, druhého aj tretieho stupňa pred dažďom vydané na štvrtok 12. septembra. Foto: www.shmu.sk.

Výstrahy pred dažďom na piatok

V piatok platí najvyššia červená výstraha tretieho stupňa pred dažďom v okresoch Malacky, Myjava, Senica a Skalica.

Varovanie druhého stupňa oranžovej farby pred dažďom je v piatok vydané pre okresy Bratislava, Pezinok, Senec, Bánovce nad Bebravou, Ilava, Nové Mesto nad Váhom, Považská Bystrica, Púchov, Trenčín, Topoľčany, Hlohovec, Piešťany, Trnava, Bytča, Kysucké Nové Mesto, Čadca a Žilina.

Prvostupňová výstraha prvého stupňa pred dažďom v piatok platí pre celý Banskobystrický kraj a okresy Partizánske, Prievidza, Gelnica, Rožňava, Spišská Nová Ves, Komárno, Levice, Nitra, Nové Zámky, Zlaté Moravce, Šaľa, Dunajská Streda, Galanta, Kežmarok, Levoča, Poprad, Stará Ľubovňa, Dolný Kubín, Martin, Námestovo, Ružomberok, Turčianske Teplice a Tvrdošín.

Výstrahy prvého, druhého aj tretieho stupňa vydané na piatok 13. septembra 2024.
Výstrahy prvého, druhého aj tretieho stupňa vydané na piatok 13. septembra 2024. Foto: www.shmu.sk.

Hrozia aj povodne

Meteorológovia upozorňujú, že takto výdatný dážď nielen že ukončí suché obdobie v celom regióne, ale spôsobí aj výrazný vzostup vodných hladín s dosahovaním povodňových stupňov so zvýšeným rizikom povodní“.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Na niektorých tokoch sú už vydané aj hydrologické výstrahy prvého, druhého a aj najvyššieho tretieho (červeného) stupňa pre povodňami z trvalého dažďa. „Vzhľadom na očakávaný trvalý dážď a nasýtenosť povodí je predpoklad vzostupu vodných hladín na tokoch, s možnosťou dosiahnutia a prekročenia vodných stavov, zodpovedajúcich stupňom povodňovej aktivity,“ uvádza SHMÚ.

Zhoršenie hydrologickej situácie sa očakáva predovšetkým v povodí Moravy, Dunaja a ostatných menších povodí, najmä na západe Slovenska. „V ostatných povodiach smerom na východ je riziko vzostupov hladín na úrovni stupňa povodňovej aktivity klesajúce, ale nie vylúčené,“ priblížili meteorológovia.

Hydrologické výstrahy prvého, druhého aj tretieho stupňa.
Hydrologické výstrahy prvého, druhého aj tretieho stupňa. Foto: www.shmu.sk.

Silný vietor a pokles teplôt

Kým vo štvrtok bude na niektorých miestach Slovenska ešte aj 25 stupňov Celzia, teploty budú postupne klesať.

„Teplota vzduchu bude v piatok spočiatku na západe, postupne aj na ostatnom území, len 9 až 15 stupňov Celzia, čo sú vzhľadom na ročnú dobu mimoriadne až extrémne nízke hodnoty maximálnej dennej teploty na úrovni dlhodobých teplotných rekordov,“ uvádza SHMÚ.

Predpokladané denné teploty vzduchu na ďalšie dni.
Predpokladané denné teploty vzduchu na ďalšie dni. Foto: www.shmu.sk.

Pocit chladu bude znásobovať aj silný vietor a v piatok je už vydaná výstraha prvého stupňa pre okresy Bratislava, Malacky, Pezinok, Senec, Myjava, Komárno, Nitra, Nové Zámky, Šaľa, Dunajská Streda, Galanta, Hlohovec, Piešťany, Senica, Skalica a Trnava.

„Ojedinele sa očakáva výskyt vetra, ktorý dosiahne krátkodobo (v nárazoch) rýchlosť 65 až 85 kilometrov za hodinu a priemerná rýchlosť vetra dosiahne miestami 45 až 55 kilometrov za hodinu,“ upozorňujú meteorológovia.

Varovanie prvého stupňa pred silným vetrom vydané na piatok a sobotu.
Varovanie prvého stupňa pred silným vetrom vydané na piatok a sobotu. Foto: www.shmu.sk.

Čo spôsobuje extrémne zrážky?

Meteorológovia priblížili, že výdatné až extrémne zrážky, sú zapríčinené nevšednou synoptickou situáciou.

„Na Morave, vo východnej polovici Rakúska, na krajnom juhozápade Poľska a na západnom Slovensku sa budú vyskytovať takmer nepretržité zrážky až do pondelka 16. septembra len s krátkymi prerušeniami v závislosti od jednotlivých vplyvov synoptických štruktúr,“ uvádza SHMÚ.

Počasie sa u nás mení v dôsledku studeného frontu, ktorý k nám prišiel zo západu a za ním sa nachádza studený vzduch až spoza polárneho kruhu, no transformovaný počas prechodu ponad Atlantik.

„Pohyb frontu sa v našej oblasti zastaví z dôvodu presunu níže vo vyšších hladinách nad alpskú oblasť, a na jej prednej strane tak bude u nás prevládať južné výškové prúdenie (čiara frontu teda bude orientovaná paralelne s výškovým prúdením). Zároveň sa na fronte južne od Álp prehĺbi tlaková níž, ktorá sa v piatok presunie nad Balkán a odtiaľ nad Slovensko a južné Poľsko, s čím bude spojená druhá – ešte intenzívnejšia vlna zrážok. V priebehu soboty sa nad Balkán presunie aj tlaková níž vo vyšších hladinách a na jej prednej strane sa v oblasti Východných Karpát prehĺbi nová tlaková níž, ktorá sa vplyvom juhovýchodného až východného prúdenia teplého vzduchu presunie nad južné Poľsko, Moravu a Slovensko (v predpovedi jej presnejšej polohy je stále neurčitosť), s čím bude spojená tretia vlna zrážok, opäť s vysokou intenzitou. Níž sa na prelome tohto a budúceho týždňa v nižších hladinách bude v našej oblasti vypĺňať a zároveň teplotný kontrast na frontálnom rozhraní bude výrazne slabnúť, vplyvom čoho výdatné zrážky ustanú,“ uvádza SHMÚ.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie SHMÚ Slovenský hydrometeorologický ústav