Meteorológovia varujú pred vysokými teplotami na takmer celom Slovensku, platia aj výstrahy pred búrkami

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
teplomer, horúčavy
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) varuje pred vysokými teplotami i búrkami. Meteorológovia varujú v pred piatkovými vysokými teplotami, ktoré zasiahnu takmer celé územie Slovenska s výnimkou niekoľkých okresov na severe územia. Vo viacerých okresoch Nitrianskeho a Banskobystrického kraja platí výstraha 3. stupňa.

Platia výstrahy

Teploty tu môžu dosiahnuť až 38 stupňov Celzia. Ide o okresy Komárno, Nové Zámky, Levice, Krupina, Veľký Krtíš, Lučenec a Rimavská Sobota. V sobotu by sa vysoké teploty mali vyskytovať už len na juhovýchode Slovenska. SHMÚ to uvádza na svojej webovej stránke.

Výstrahy druhého a prvého stupňa platia na veľkej časti ostatného územia s výnimkou okresu Popradského okresu. Výstrahu 2. stupňa vydali meteorológovia pre okresy, kde môže teplota vystúpiť na 35 až 37 °C. Výstraha prvého stupňa platí pre viaceré okresy v Žilinskom, Prešovskom, Trenčianskom kraji, ale aj pre okresy Brezno, Gelnica a Spišská Nová Ves.

Počasie, vysoke teploty
Meteorologické výstrahy pred vysokými teplotami. Foto: SHMÚ

Výstrahy pred búrkami

Najvyššie denné teploty môžu dosiahnuť hodnotu 33 až 34 °C. V sobotu je vydaná výstraha druhého stupňa pre okresy Trebišov, Michalovce a Sobrance, kde by teploty mohli stúpnuť až na 35 °C. Pre niekoľko ďalších okresov na východe Slovenska platí v sobotu výstraha prvého stupňa, a teda teploty tu môžu dosahovať hodnoty 33 až 34 °C.

V piatok aj v sobotu tiež platia výstrahy pred búrkami, a to na západnom i strednom Slovensku. Pri búrkach očakávajú silnejší vietor, prudké lejaky, prípadne i krúpy.

Počasie, búrky
Meteorologické výstrahy pred búrkami. Foto: SHMÚ
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie SHMÚ Slovenský hydrometeorologický ústav