Meteorológovia aktualizovali oranžové aj žlté výstrahy a hrozia povodne. Príde 1000-ročná voda?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Výstraha pred dažďom a hrozia povodne
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com - koláž SITA Webnoviny.
Tento článok pre vás načítala AI.

>>> Aktuálne výstrahy SHMÚ

Podpredseda vlády a minister životného prostredia Tomáš Taraba (nom. SNS) pre hroziaci dážď a povodne zvolal krízový štáb. Ako povedal po stredajšom rokovaní vlády, situáciu nechcú podceniť a pripraviť sa na to, aby boli dopady po výdatných zrážkach a prípadných povodniach čo najmenšie.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Očakáva sa extrémne počasie

Počasie sa má zmeniť od štvrtka, očakáva sa dážď, silný vietor a výrazne sa ochladí. Netýka sa to len Slovenska, ale aj ďalších štátov.

No neviem. Asi si prvýkrát v živote prajem, aby predpovede zrážok pre strednú Európu nevyšli podľa toho, ako ich vidia posledné behy prognostických modelov. Pretože, ak sa to vyplní, môže to byť aj poriadny ‚prúser‘,“ uviedol na sociálnej sieti Facebook klimatológ Jozef Pecho.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Výstrahy prvého aj druhého stupňa

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) v stredu večer zaktualizoval aj výstrahy prvého a druhého stupňa pred dažďom aj hydrologické varovanie.

Oranžové varovanie druhého stupňa pred dažďom je vydané vo štvrtok od šiestej hodiny ráno v okresoch Bratislava, Malacky, Pezinok, Senec, Bánovce nad Bebravou, Ilava, Myjava, Nové Mesto nad Váhom, Považská Bystrica, Púchov, Trenčín, Topoľčany, Hlohovec, Piešťany, Senica, Skalica, Trnava, Bytča, Kysucké Nové Mesto, Čadca a Žilina. „Miestami sa očakáva výskyt dažďa s úhrnom zrážok 120 až 180 mm,“ upozorňujú meteorológovia.

Žlté varovanie prvého stupňa pred dažďom vo štvrtok od 18:00 platí pre okresy Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Krupina, Zvolen, Žarnovica, Žiar nad Hronom, Partizánske, Prievidza, Komárno, Levice, Nitra, Nové Zámky, Dunajská Streda, Galanta, Dolný Kubín, Martin, Námestovo, Ružomberok, Turčianske Teplice aj Tvrdošín a úhrn zrážok môže dosiahnuť 70 až 120 mm.

Zaktualizované výstrahy prvého aj druhého stupňa pred dažďom vydané na štvrtok 12. septembra 2024.
Zaktualizované výstrahy prvého aj druhého stupňa pred dažďom vydané na štvrtok 12. septembra 2024. Foto: www.shmu.sk.

Kde najviac naprší a koľko?

Výstrahy sú vydané aj na piatok a zrážky sa očakávajú aj počas víkendu. Najviac zrážok opäť spadne na západe a severe územia. Dokonca na horách budú zrážky aj snehové, najmä v polohách nad cca 1500 m, prechodne však aj nižšie,“ uviedol SHMÚ na sociálnej sieti Facebook.

Predpokladaný úhrn zrážok na Slovensku
Predpokladaný úhrn zrážok na Slovensku. Foto: www.facebook.com.

Ako priblížili meteorológovia na svojom webe, väčšina scenárov ukazuje, že na Slovensku (zhruba 70 až 100 km od hraníc s Českou republikou) spadne od 12. do 17. septembra od 100 do 150, miestami 180 mm zrážok.

Najextrémnejší scenár hovorí aj ojedinele a spadnutých viac ako 200 mm, a to najmä v náveterných lokalitách pohorí. „Smerom na východ budú zrážky menšie, na východnom okraji Slovenska by mali dosiahnuť najmenej, a to cca 40 mm,“ dodali.

Slovenskí meteorológovia sa vyjadrili aj k medializovaným informáciám o „tisícročnej vode“ na Dunaji. „Zatiaľ to berieme s rezervou, pretože aj letnú povodeň v Nemecku a Rakúsku označovali v médiách za 1000-ročnú povodeň, ale na našom území zvýšenie hladiny Dunaja určite nezodpovedalo takémuto množstvu vody, hoci v nemeckej a rakúskej časti povodia v tom čase niekde spadlo za cca. dva dni 100 až 200 mm zrážok,“ okomentovali.

Kde hrozia povodne?

Vydané sú aj výstrahy prvého a druhého stupňa pred povodňami z trvalého dažďa. Veľké rieky ako Váh, Hron, Dunaj sú podľa meteorológov relatívne dobre chránené priehradami a hrádzami.

„Je pravdepodobné, že najskôr sa vylejú malé riečky a potoky a spôsobia problémy v kopcovitej časti západného a severozápadného Slovenska, resp. treba rátať s rizikom vyliatia Moravy, kde možno nebudú stačiť suché poldre, resp. vyhradené inudačné územie (žiaľ mnoho ľudí má v inudačnom území postavené stavby),“ priblížil SHMÚ.

Hydrologické výstrahy prvého a druhého stupňa.
Hydrologické výstrahy prvého a druhého stupňa. Foto: www.shmu.sk.

Výrazné ochladenie aj silný vietor

Okrem výdatných zrážok nás čaká aj výrazné ochladenie. Cez deň bude miestami len okolo 10 stupňov Celzia, čo sme si len pred pár dňami v niektorých lokalitách najmä na juhozápade nevedeli predstaviť ani v noci. Očakávaná teplota je na úrovni najnižších zaznamenaných hodnôt maximálnej dennej teploty, môžu tak byť prekonávané aj rekordy,“ priblížili meteorológovia.

Maximálna teplota vzduchu
Očakávané teploty na Slovensku. Foto: www.facebook.com.

Okrem dažďa a výrazne nižších teplôt bude aj silno fúkať, a to najmä na západe Slovenska.

Žlté varovanie prvého stupňa pred vetrom je na piatok vydané pre okresy Bratislava, Malacky, Pezinok, Senec, Myjava, Komárno, Levice, Nitra, Nové Zámky Šaľa, Dunajská Streda, Galanta, Hlohovec, Piešťany, Senica, Skalica a Trnava.

„Očakáva sa výskyt vetra, ktorý dosiahne krátkodobo (v nárazoch) rýchlosť 65 až 85 kilometrov za hodinu a priemerná rýchlosť vetra miestami dosiahne 45 až 55 kilometrov za hodinu,“ priblížil SHMÚ na svojom webe.

Výstraha prvého stupňa pred silným vetrom vydaná na piatok 13. septembra 2024.
Výstraha prvého stupňa pred silným vetrom vydaná na piatok 13. septembra 2024. Foto: www.shmu.sk.
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jozef PechoTomáš Taraba
Firmy a inštitúcie SHMÚ Slovenský hydrometeorologický ústav