BRATISLAVA 2. júna (WEBNOVINY) – Ministerstvo hospodárstva SR (MH) zatiaľ tají nakladanie s rizikovým kapitálom vo Fonde fondov, ktorý bol založený Národnou agentúrou pre rozvoj malého a stredného podnikania (NADSME). Rezort hospodárstva vypracoval analýzu o vývoji vo Fonde Fondov a o stave portfólií jednotlivých fondov rizikového kapitálu. Samotný materiál však rezort pre verejnosť nesprístupnil. “Vzhľadom na to, že materiál obsahuje skutočnosti, ktorých sprístupnenie alebo zverejnenie je obmedzené v zmysle všeobecne záväzných právnych predpisov a v zmysle zmluvných záväzkov dojednaných medzi spoločníkmi, respektíve akcionármi dotknutých subjektov, nie je možné ho sprístupniť,“ zdôvodnilo utajenie materiálu ministerstvo.
Práve v spoločnosti Fond fondov existovali, respektíve existujú podozrenia z nezákonného zaobchádzania s finančnými prostriedkami. Ministerstvo v predkladacej správe priznalo, že fondy Seed Capital a Slovenský Rozvojový patriace pod Fond fondov sú v súčasnosti predmetom vyšetrovania orgánov činných v trestnom konaní. Ako v jeseni minulého roka uviedlo ministerstvo hospodárstva, existuje podozrenie, že NADSME nezákonne rozdelila prostredníctvom svojich fondov spriazneným firmám 13,5 mil. eur. Podľa rezortu hospodárstva štát nemal dosah na zhruba 30 mil. eur, ktoré poskytol agentúre pre rozvoj podnikania. Podľa vtedajších slov premiérky Ivety Radičovej existovali v dvoch fondoch agentúry vážne podozrenia z tunelovania ešte z čias predchádzajúcej vlády.
Transformácia NADSME sa neuskutočnila
Pre spomínané problémy sa vláda Ivety Radičovej rozhodla agentúru zlikvidovať. Neskôr sa s ministrom hospodárstva Jurajom Miškovom dohodla na jej transformácii. Tá sa však ešte neuskutočnila, nakoľko minister nenašiel pochopenie u Združenia podnikateľov Slovenska, ktoré je jedným zo zakladajúcich členov NADSME. Minister predstavil Združeniu podnikateľov Slovenska a Slovenskému živnostenskému zväzu (ďalší zakladajúci člen – pozn. red.) viacero alternatív, ako ďalej v otázke budúcnosti agentúry, pričom preferoval vznik tzv. novej „superagentúry“. Tá má prevziať aj kompetencie Slovenskej agentúry pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO) a časť kompetencií Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry (SIEA). Zároveň sa má pri tejto transformácii previesť správa Fondu fondov prípadne celého jeho majetku do rúk nezávislého renomovaného správcu, pričom sa už na pôde rezortu hospodárstva uskutočnilo i prvé rokovanie so zástupcom Európskej investičnej banky.
„Zástupcovia podnikateľov vyjadrili zásadný nesúhlas so všetkými navrhovanými variantmi. Podnikateľské združenia požadujú zachovanie svojich kompetencií v rozsahu súčasných, historicky daných kompetencií pri riadení NADSME, vrátane aspoň čiastočného zachovania spoluvlastníckeho podielu aj v novej, transformovanej agentúre,“ informoval v polovici mája vládny kabinet minister Miškov. Podľa neho na riešenie budúcnosti NADSME je tak ešte potrebný čas na ďalšie rokovania a hľadanie východísk, pretože Slovensko môže prísť o 120 mil. eur. O tieto prostriedky podľa právnej analýzy rezortu hospodárstva Slovensko príde, ak zruší alebo transformuje NADSME bez súhlasu podnikateľov, či živnostníkov.
Spoločnosť Fond fondov založila Národná agentúra pre rozvoj malého a stredného podnikania už v roku 1994 za účelom spravovania Fondu štartovacieho kapitálu, ktorý bol financovaný z národného programu PHARE. Finančné prostriedky fondu umožnili vznik a rozvoj mnohých malých a stredných podnikov. Podľa informácií zverejnených na internetovej stránke fondu, za obdobie svojej existencie spoločnosť poskytla finančné prostriedky viac než 140 firmám v celkovej hodnote zhruba 10 mil. eur a investíciami vytvorila, alebo pomohla vytvoriť viac než tisíc pracovných miest. V súčasnosti Fond fondov zastrešuje fungovanie siedmich fondov rizikového kapitálu s rozdielnymi investičnými stratégiami. Všetky fondy boli vytvorené z verejných zdrojov, to jest zo zdrojov PHARE a čiastočne zo zdrojov štátneho rozpočtu.
Národná agentúra pre rozvoj malého a stredného podnikania vznikla v roku 1993 spoločnou iniciatívou Európskej únie a slovenskej vlády. Agentúra je zameraná na rozvoj a rast malého a stredného podnikania s cieľom posilniť konkurencieschopnosť sektora v rámci spoločného európskeho trhu a na trhoch tretích krajín.