Mier nie je samozrejmosť a musíme sa o neho usilovať v každej dobe. Zdôraznila to prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová, ktorá si vo štvrtok pripomenula koniec prvej svetovej vojny a pamiatku vojnových veteránov.
Hľadajme to, čo nás spája
„Je treba, aby sme aj teraz v týchto ťažkých časoch hľadali viac to, čo nás spája a nie to, čo nás rozdeľuje,“ doplnila prezidentka. Stanovisko zverejnila vo svojom profile na sociálnej sieti.
Prezidentka Zuzana Čaputová sa v predvečer výročia Nežnej revolúcie dočká v Česku ocenenia
Deň vojnových veteránov sa pripomína celosvetovo 11. novembra. Dátum bol vybraný symbolicky. Ako vysvetlil Vojenský historický ústav na svojej internetovej stránke, 11. novembra 1918 o 11. hodine a 11. minúte zaznela posledná salva pri podpise prímeria v Compiégne vo Francúzsku, ktorým sa skončila prvá svetová vojna.
Milióny padlých vojakov
Straty na ľudských životoch, ktoré si táto „Veľká vojna“ vyžiadala, nemali dovtedy obdobu v celých ľudských dejinách. Zo 65 miliónov vojakov mobilizovaných všetkými bojujúcimi štátmi ich bolo osem miliónov zabitých a ďalších 21 miliónov zranených alebo doživotne zmrzačených.
V krajinách Commonwealthu si 11. november pripomínajú pod oficiálnym názvom Remembrance Day (Deň pamäti) a tiež aj ako Poppy Day (Deň červených makov), v Spojených štátoch ako Veterans Day (Deň veteránov), vo Francúzsku, či Belgicku ako Jour de l’Armistice (Deň prímeria) alebo tiež pod názvom Jour du Souvenir (Deň pamäti) a v Holandsku ako Wapenstilstandsdag (Deň prímeria).