Miera nezamestnanosti na Slovensku v júni veľmi mierne stúpla, dôvodom sú absolventi vysokých škôl

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Nezamestnanosť, nezamestnaní
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku sa v júni tohto roka medzimesačne zvýšila o 0,02 percentuálneho bodu na 5,12 percenta. Podiel disponibilných uchádzačov o zamestnanie v produktívnom veku na obyvateľstve v produktívnom veku (PDU), ktorý je od začiatku tohto roka novým hlavným ukazovateľom o nezamestnanosti na Slovensku, v minulom mesiaci medzimesačne vzrástol takisto o 0,02 percentuálneho bodu, a to na 3,92 percenta.

Mierny nárast miery nezamestnanosti spôsobil zvýšený prílev absolventov vysokých škôl do evidencie uchádzačov o zamestnanie. Hlavný ukazovateľ PDU v júni vzrástol po štyroch mesiacoch poklesu. V tlačovej správe o tom informovalo Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

Ustálený ukazovateľ PDU

Ukazovateľ PDU sa prvýkrát v tomto roku vo všetkých okresoch Slovenska ustálil pod hranicou 10 percent. Ešte v januári tohto roka evidovalo ústredie práce ukazovateľ PDU nad úrovňou 10 percent v šiestich okresoch. Išlo o okresy Rimavská Sobota, Revúca, Kežmarok, Vranov nad Topľou, Rožňava a Medzilaborce.

V máji presahoval PDU 10-percentnú hranicu už iba v okrese Kežmarok. V júni sa vďaka poklesu o viac ako pol percentuálneho bodu zaradil aj okres Kežmarok k ostatným okresom Slovenska s PDU pod úrovňou 10 percent.

Pozitívne zmeny aj v iných kategóriách

Pozitívny vývoj je od začiatku roka aj v prípade ľudí bez práce vo veku nad 50 rokov, ich počet v evidencii uchádzačov o zamestnanie postupne klesol z januárových 53,3 tisíca osôb na júnových 50,3 tisíca osôb. Množstvo ľudí, ktorí sú v evidencii viac ako 12 mesiacov, sa od januára postupne znížil zo 74,2 tisíca osôb na júnových 70,5 tisíca osôb.

Zvýšenie spôsobili absolventi

Hlavným dôvodom mierneho nárastu nezamestnanosti bolo zvýšenie počtu absolventov vysokých škôl v evidencii uchádzačov o zamestnanie. Kým v máji bolo v evidencii 2 116 ľudí, ktorí ukončili vysokoškolské vzdelanie najneskôr pred dvoma rokmi, v júni to bolo až 5 500 osôb.

„Takmer tri a pol tisíca mladých ľudí pribudlo na úradoch práce, no v sumáre nám na konci júna medzimesačne pribudlo v evidencii iba 509 osôb. To znamená, že množstvo ľudí, vrátane starších ako 50 rokov či dlhodobo nezamestnaných, si v júni našlo prácu,“ zhodnotil vývoj štátny tajomník ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Juraj Káčer.

Dominovali ekonomické vedy

Ústredie práce evidovalo v júni najviac tohtoročných absolventov z Univerzity Komenského, z Prešovskej univerzity a Univerzity Pavla Jozefa Šafárika. Najviac uchádzačov o zamestnanie absolvovalo vzdelávanie v odboroch z kategórie ekonomické vedy, nelekárske zdravotnícke vedy a lekárske vedy.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Juraj Káčer
Firmy a inštitúcie MPSVR Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SRÚstredie práce