V rokovaniach o prímerí medzi Izraelom a militantným hnutím Hamas údajne nastal „pozoruhodný pokrok“. V sobotu o tom informovali egyptské štátne médiá. Izraelský predstaviteľ však bagatelizoval vyhliadky na úplný koniec vojny.
Viac o téme: Izraelsko-palestínsky konflikt
Tlak na dosiahnutie dohody sa zvyšuje. Humanitárna kríza v Pásme Gazy dramaticky eskaluje, zatiaľ čo Izrael trvá na tom, že spustí ofenzívu v Rafahu, najjužnejšom meste enklávy, kde sa tiesni viac ako milión obyvateľov Pásma Gazy.
Známky kompromisu
Mnohí z nich utiekli zo severných oblastí Pásma Gazy, kde podľa Organizácie Spojených národov (OSN) nastal hladomor. Egyptskí a americkí sprostredkovatelia hlásili v ostatných dňoch známky kompromisu, ale šance na dohodu o prímerí sú stále napojené na kľúčovú otázku, či Izrael prijme ukončenie vojny bez toho, aby dosiahol svoj stanovený cieľ – zničiť Hamas.
Propalestínske protesty už nie sú len záležitosťou amerických univerzít, študenti demonštrujú aj v Austrálii či Indii
Egyptská televízna stanica Al-Qahera v sobotu uviedla, že v mnohých sporných bodoch bol dosiahnutý konsenzus, no neoznámila bližšie informácie. Hamas vyzval na úplné ukončenie vojny a stiahnutie všetkých izraelských síl z Pásma Gazy.
Trojfázový proces
Vysoký izraelský predstaviteľ, ktorý pod podmienkou anonymity diskutoval o prebiehajúcich rokovaniach, bagatelizoval vyhliadky na úplný koniec vojny. Predstaviteľ povedal, že Izrael sa zaviazal k invázii do Rafahu a pre agentúru AP podotkol, že za žiadnych okolností nebude súhlasiť s ukončením vojny v rámci dohody o prepustení rukojemníkov.
Turecko pozastavilo všetok obchod s Izraelom, dôvodom sú vojenské akcie v Pásme Gazy
Návrh, ktorý egyptskí sprostredkovatelia predložili Hamasu, stanovuje trojfázový proces, ktorý by priniesol okamžité, šesťtýždňové prímerie a čiastočné prepustenie izraelských rukojemníkov a zahŕňal by určitý druh izraelského stiahnutia sa z Pásma Gazy. Počiatočná fáza by mala trvať 40 dní. Hamas údajne súhlasil s rámcom, ktorý Egypt navrhol a Izrael už schválil.