- aktualizované 12. júna, 12:02
31. miesto na kandidátnej listine strany Sloboda a Solidarita (SaS) patrí Ábelovi Ravaszovi, bývalému splnomocnencovi vlády SR pre rómske komunity. Ako vysvetlil predseda strany SaS Richard Sulík, Ravasz sa venuje menšinám, rozvoju regiónov, zameriava sa na menšinové politiky sociálnu integráciu a sociálnu štatistiku.
Národnostné menšiny na Slovensku
„Ako splnomocnenec vlády pre rómsku komunitu vykonal veľa dobrého, podporoval povinnú škôlku pre každé dieťa do päť rokov, do terénu poslal rekordný počet terénnych pracovníkov, obnovil miestne občianske poriadkové služby (MOPS), či presadil rôzne pozemkové úpravy. Aktuálne pôsobí ako prezident inštitútu Mateja Bela,“ uviedol Sulík.
Koho by volili vysokoškoláci? Pod hranicou by skončili aj KDH, OĽaNO a Smer-SSD
„Celý môj profesijný život som sa venoval národnostným menšinám na Slovensku, integrácii rómskych komunít, ako aj regionálnemu rozvoju. Za posledné roky nadobúdam pocit, že tieto témy idú do útlmu, miesto riešení tu máme domnienky a miesto vyrovnávania rozdielov tu máme hádky,“ vyhlásil Ravasz, ktorého ambíciou je prichádzať s konkrétnymi riešeniami.
Spolupráca so SaS
„Rozhodnutie kandidovať bolo silne ovplyvnené aj tým, ako to teraz vyzerá v menšinovej časti politického pola. Dúfal som, že spojením menšinových politických strán vznikne silná parlamentná aliancia, napokon vidíme, že to tak nebude. Ak by sa voľby konali dnes, tak by sa do parlamentu nedostala žiadna menšinová strana,“ uviedol Ravasz s tým, že chce zabezpečiť dobrú a odbornú reprezentáciu menšín a rozvoja regiónov v tejto krajine.
Smer nepodporí úradnícku vládu, tvrdí Kamenický, podľa SaS je jej programové vyhlásenie zmysluplné
Ravasz so stranou SaS spolupracovali už v minulosti, a aj napriek názorovým rozdielom sa zhodujú v tom, že najdôležitejšou je podpora osobných slobôd vrátane podpory ľudských a menšinových práv.
Zmena klímy
Strana SaS sa na pondelkovej tlačovej besede venovala aj téme životného prostredia. Čo je ekologické, musí byť aj ekonomické, pričom rezort životného prostredia má veľký dopad na slovenskú ekonomiku. Na besede to uviedla poslankyňa Anna Zemanová. Zmena klímy podľa nej výrazne ovplyvňuje Slovensko, a preto treba robiť opatrenia na jej spomalenie, zníženie emisií a uchovanie uhlíka v krajine.
SaS bude presadzovať stanovovanie klimatických cieľov založených na pravdivých dátach, prioritou zostáva ochrana pitnej vody. Presadzovať budú aj princíp znečisťovateľ platí.
Trvaloudržateľnosť je princípom zodpovednej starostlivosti o vody, ovzdušie a o prírodu. Zemanová ďalej uviedla, že najväčším rizikom sú environmentálne záťaže. Hlavným monitorovacím ukazovateľom je posudzovanie environmentálneho zdravia, ktoré nie je zatiaľ monitorované.
V programe SaS sa riadia aj princípom „predbežnej opatrnosti a prevencie“. Prioritou je aj komplex problematiky odpadového hospodárstva, teda odpad ako surovina, jeho maximálne využitie a vrátenie do kolobehu.