BRATISLAVA 21. septembra (WEBNOVINY) – Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR (MPSVR) plánuje v budúcnosti predložiť rozsiahlu novelizáciu Zákonníka práce.
Počas svojho vystúpenia na utorkovom HN Clube to uviedol minister práce a sociálnych vecí Jozef Mihál. Novela pracovného kódexu by pritom mala podľa neho riešiť aj sprísnenie definície závislej práce. „Možno toto bude cesta ako problém nerovnakých odvodov zamestnancov a samostatne zárobkovo činných osôb vyriešiť,“ povedal.
Ďalšou plánovanou zmenou je podľa ministra odstupňovanie výšky odstupného podľa dĺžky zamestnania. Ako pokračoval, nevyhovujúci je aj súčasný stav súbehu výpovednej doby a odstupného. Novelizácia Zákonníka práce by sa mala podľa Mihála zamerať aj na otázku výšky nadčasov, skúšobnej doby, či zamestnávania na určitý čas. „Chceme vytvoriť široký priestor na rokovania, aby novela Zákonníka práce mala svoju kvalitu,“ povedal minister.
Počas budúceho roka by sa mal rezort práce a sociálnych vecí zaoberať aj novelizáciou zákona o minimálnej mzde. Výška minimálnej mzdy na rok 2012 by sa tak podľa Mihála mala stanovovať už podľa nových pravidiel. „Mali by sa sprecízniť pravidlá určovania minimálnej mzdy,“ povedal. Podľa Mihála je na zváženie, či inštitút minimálnej mzdy vôbec zachovať.
„Bol by som najradšej, keby sa minimálna mzda zrušila,“ dodal. Zákonník práce je podľa viceprezidenta Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ) Jozefa Špirka nevyhnutné novelizovať v záujme tvorby nových pracovných miest. „Zamestnanci sú v súčasnosti chránení nie pred zamestnávateľmi, ale pred zamestnaním sa,“ povedal.
Nesúhlasí tiež s tým, aby sa obmedzovala možnosť opakovaného zamestnávania na určitý čas. Za prežitok Špirko považuje legislatívnu úpravu výpovednej doby. „Táto otázka by sa mala nechať na dohodu medzi zamestnávateľmi a zamestnancami,“ povedal.
Podľa Špirka by sa mal zásadne zjednodušiť proces hromadného prepúšťania. Požaduje tiež zrušenie súbehu vyplácania odstupného a dávky v nezamestnanosti. Môže sa podľa neho ponechať odstupné, avšak malo by sa potom zrušiť vyplácanie dávky v nezamestnanosti a následne znížiť odvody.
Ďalším krokom by malo byť podľa viceprezidenta RÚZ zrušenie minimálnych mzdových nárokov, ktoré zakotvuje Zákonník práce. Po tomto opatrení by sa podľa Špirka mal zrušiť inštitút minimálnej mzdy.
Za problém tiež považuje neúmerné privilégiá pre odborárskych funkcionárov.
SITA