Slovensko by sa v rámci plánu obnovy malo sústrediť na maximálne päť, šesť priorít a na ne nastaviť jednotlivé projekty, ktoré budú financované. Ako ďalej uviedol predseda Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK) Peter Mihók, pracovná verzia materiálu Ministerstva financií SR, ako a na čo použiť prostriedky Európskej únie, ktorá bola zverejnená v médiách, obsahuje príliš veľa priorít.
Zvyšuje sa tak podľa neho riziko, že prostriedky vyčlenené na tieto priority sa „roztečú“ viacerými smermi a ťažko sa bude sledovať a vyhodnocovať výsledný efekt.
Smeru neschválili program mimoriadnej schôdze o národnom pláne obnovy
Cieľom plánu obnovy by malo byť posunúť sa do novej reality a v prvom rade reštartovať ekonomiku. „To znamená, zmeniť v ekonomike to, čo v nej prestalo fungovať už pred koronou,“ myslí si Mihók.
Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu
Dôležitým faktom, na ktorý by sme podľa neho nemali zabúdať, je, že s naším plánom obnovy budeme vstupovať do veľmi silného konkurenčného prostredia ostatných krajín Európskej únie.
„Tie si takisto postavia svoje plány a projekty, takže často pôjdeme možno aj do kontroverzie alebo konkurencie s inými krajinami, čo môže oslabiť silu slovenského plánu,“ upozorňuje.