BRATISLAVA 15. júla (WEBNOVINY) – Slovenský podpis pod rámcovou zmluvou k európskemu stabilizačnému mechanizmu sa stal skutočnosťou. Ako informoval tlačový odbor Ministerstva financií SR, šéf rezortu financií Ivan Mikloš zmluvu podpísal len niekoľko hodín po štvrtkovom odobrení prístupu Slovenska k Európskemu finančnému stabilizačnému mechanizmu vládnym kabinetom. Na zmluve sú tak už podpisy všetkých zúčastnených krajín, čo znamená, že euroval sa môže oficiálne sfunkčniť.
Slovensko tak definitívne uzatvára pochybnosti Bruselu o tom, či krajina svoj podpis nevyhnutný na spustenie celého mechanizmu pridá. Strany súčasnej vládnej koalície totiž pred voľbami účasť krajiny na eurovale odmietali s tým, že takto postavený systém môže nabádať k ďalšej rozpočtovej nezodpovednosti niektorých krajín. Aj preto svoju prvú pracovnú cestu nová premiérka Iveta Radičová absolvovala v Bruseli, kde si od vrcholných predstaviteľov európskych štruktúr niekoľkokrát vypočula, že politický záväzok, ktorý dal jej predchodca Robert Fico ešte v máji, považujú za odsúhlasenie celého mechanizmu a podpis rámcovej zmluvy je v podstate formalitou.
Minister Mikloš však nakoniec svoj podpis na zmluvu pridal s niekoľkými podmienkami, ktoré musia byť pre reálnu účasť Slovenska pri poskytovaní záruk niektorej z ohrozených krajín naplnené. Tou prvou je sprísnenie a dôkladné napĺňanie Paktu stability a rastu, pričom súčasťou zmien musí byť aj jasný mechanizmus riadeného bankrotu krajiny, ktorá sústavne vykonáva nezodpovednú rozpočtovú politiku.
Ďalšou podmienkou reálnej účasti Slovenska na pomoci ostatným krajinám v rámci záručného mechanizmu je jasné potvrdenie európskymi inštitúciami, že daná krajina spravila všetko, čo mohla, na riadne financovanie svojho dlhu na finančných trhoch. Okrem toho bude musieť byť pomoc krajinám v problémoch poskytovaná v súlade s politikou a podmienkami Medzinárodného menového fondu. Podľa schváleného komuniké Slovensko tiež nepodporí predĺženie trojročného obdobia, na ktoré je mechanizmus schválený.
Európsky stabilizačný finančný mechanizmus, teda tzv. euroval, má byť systémom záruk jednotlivých členských štátov únie, Európskej komisie a Medzinárodného menového fondu v celkovej sume 750 mld. eur. Samotné členské štáty sa majú zaručiť za 440 mld. eur, 60 mld. eur pripadá na komisiu a 250 mld. eur na menový fond. Tieto záruky majú byť pritom určené na prípadnú potrebu pomoci niektorej z členských krajín, ktorá by nebola schopná financovať svoj dlh. Podiel Slovenska na stabilizačnom mechanizme vychádza z podielu v Európskej centrálnej banke a predstavuje 4,37 mld. eur.
SITA