Súčasná situácia na Slovensku s voľne dostupnou látkou HHC a ďalšími psychoaktívnymi látkami, ktoré predstavujú hrozbu pre zdravie detí a mladistvých, boli hlavné témy historicky prvého stretnutie slovenského komisára pre deti Jozefa Mikloška a českého verejného ochrancu práv Stanislava Křečka.
Cieľom pondelkového stretnutia partnerov v Brne bola výmena skúseností a diskusia o aktuálnych témach týkajúcich sa detí a mladistvých v oboch krajinách.
Zakázanie viacerých psychoaktívnych látok
„Na Slovensku máme približne 1,1 milióna detí do 18 rokov, čo predstavuje významnú časť našej populácie. Preto je nevyhnutné, aby sme venovali zvýšenú pozornosť hrozbám spojeným s voľným predajom akýchkoľvek látok vyvolávajúcich u detí závislosť, ako je HHC, ale aj množstvo iných,“ uviedol komisár pre deti Jozef Mikloško a dodal, že je vďačný za možnosť posilniť medzinárodné kontakty a získať cenné skúsenosti od českých kolegov.
Matriky na Slovensku by mali podľa ombudsmana zapisovať mená detí tak, ako im boli dané v zahraničí
Český verejný ochranca práv Stanislav Křeček v úvode stretnutia informoval o skúsenostiach Českej republiky s legislatívou, ktorá umožnila dočasne zakázať viaceré psychoaktívne látky.
Alarmujúce skúseností mladistvých
„Skúsenosti so závislosťou detí a mladistvých na návykových látkach na Slovensku sú alarmujúce. Som rád, že som mohol slovenskému komisárovi pre deti spoločne s odborníkmi z radov toxikológie, lekárov a policajtov predstaviť jednotlivé kroky, ktoré už Česká republika v boji proti predaju návykových látok uskutočnila,” uviedol Křeček.
V diskusii, ktorej súčasťou boli aj poprední odborníci z toxikológie, polície a národných protidrogových centier, bola analyzovaná aj právna situácia v Európe týkajúca sa nových psychoaktívnych látok, pričom len v roku 2022 sa na českom trhu objavilo 21 nových látok, čo podčiarkuje potrebu neustáleho monitorovania a flexibilnej legislatívnej reakcie.
Mikloška znepokojujú opakujúce sa prípady intoxikácie detí syntetickými kanabinoidmi, apeluje na urýchlený zákaz ich voľného predaja
Slovenský komisár Mikloško preto v tejto súvislosti plánuje v krátkom čase stretnutia so zástupcami dotknutých rezortov na Slovensku a chce tlačiť na prijatie podobných riešení, aké úspešne implementovala Česká republika.