Ministri vnútra Európskej únie (EÚ) na svojom neformálnom stretnutí v slovinskom meste Brdo pri Kranju diskutovali o aktuálnych témach digitálnej evolúcie, migrácie a azylu, a tiež o spolupráci so západným Balkánom či o budúcnosti schengenu.
Za Slovensko sa na stretnutí zúčastnil šéf rezortu vnútra Roman Mikulec (OĽaNO). V tlačovej správe o tom informoval tlačový odbor Ministerstva vnútra SR.
Európska únia pochovala digitálnu daň a zameria sa na dokončenie globálnej daňovej reformy
V súvislosti s novým nariadením o umelej inteligencii ministri rokovali o potrebe zhodnotenia výziev, ktorým čelí oblasť vnútornej bezpečnosti. „Jedným z príkladov reakcie na technologický rozvoj je iniciatíva Europolu a zriadenie Inovačného laboratória (Europol Hub), ktoré testuje a následne zavádza do praxe nástroje analytickej činnosti,“ uvádza rezort vnútra.
Prioritou je spolupráca so západným Balkánom
Prioritou Slovinska, ako predsedajúceho štátu v Rade Európy, sa stali azyl, migrácia a s nimi spojené bezpečnostné hrozby. Prioritou je tiež spolupráca s krajinami západného Balkánu.
Heger vyjadril podporu eurointegračným snahám Čiernej Hory, Slovensko je vzorom pre krajiny západného Balkánu (foto)
Rezort vnútra pripomína, že pandémia koronavírusu so sebou priniesla zvýšenie niektorých druhov kriminality. Ide napríklad o sexuálne zneužívanie a vykorisťovanie detí na internete. „Vyšetrovanie tohto druhu trestnej činnosti si vyžaduje úzku spoluprácu príslušných orgánov členských krajín,“ uvádza rezort vnútra.
Nová schengenská stratégia
Diskusie sa viedli aj o schengenskom priestore, ktorý je pod neustálym tlakom od vypuknutia migračnej krízy v roku 2015. „Minulý rok nám ukázal, že doterajšie snahy o tvorbu bezpečného priestoru, v ktorom si užívame slobodu pohybu a pobytu, sa rozšírili o ďalšiu úlohu, ktorou bude vytvorenie bezpečného, slobodného a zdravého schengenského priestoru,“ zhodnotil Mikulec.
Európska komisia len prednedávnom predstavila novú schengenskú stratégiu, ktorej cieľom je včasná identifikácia a odstraňovanie nedostatkov pri implementácii schengenských pravidiel.