- aktualizované 23. februára 16:39
Poslanci za hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) kritizujú Rozhlas a televíziu Slovenska (RTVS) pre pozvanie Jána Čarnogurského k téme konfliktu na Ukrajine. Informoval o tom Matúš Mandrák z mediálneho tímu hnutia OĽaNO.
Dôkaz tendenčnosti RTVS
Ministerka kultúry SR Natália Milanová (OĽaNO) pred rokovaním vlády uviedla, že dáva v súvislosti s danou vecou podnet na Radu pre vysielanie a retransmisiu.
Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt
Predseda Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť Juraj Krúpa (OĽaNO) podotkol, že Čarnogurský je členom Valdajského diskusného klubu a šéfom Slovensko-ruskej spoločnosti.
Kríza na Ukrajine: Európska únia prijala balík sankcií, Rusko začalo s evakuáciou svojich diplomatov (online)
Obe platformy podľa Krúpu slúžia Putinovmu režimu pre šírenie proruských dezinformácií, ktoré následne preberajú dezinformačné médiá. „Pozývanie takýchto ľudí do diskusií a úmyselné podsúvanie kremeľského naratívu sa nedá nazvať objektivitou,“ konštatoval Krúpa.
Podľa člena európskeho výboru parlamentu Andreja Stančíka (OĽaNO) ide o dôkaz tendenčnosti, s ktorou RTVS pristupuje ku konfliktu na Ukrajine. Stančík tvrdí, že Čarnogurský si svoju politickú kariéru skompromitoval účasťou na protestoch extrémistov a nekritickým obdivom k Vladimírovi Putinovi. Aj keď považuje za dôležité, aby v RTVS zaznievali rôzne názory, nemalo by to byť na úkor pravdy.
Ľudia potrebujú počuť pravdu a fakty
Predseda Výboru NR SR pre kultúru a médiá Kristián Čekovský (OĽaNO) varoval pred ďalším šírením dezinformácií vo verejnoprávnej RTVS.
Facebook zablokoval expolitikovi Čarnogurskému jeho účet, porušoval pravidlá komunity
„Ide o mimoriadne nebezpečné tendencie. V čase eskalácie konfliktu u našich východných susedov potrebujú občania počuť pravdu a fakty. Vedenie spravodajstva na čele s Vahramom Chuguryanom však dlhodobo razí teóriu, že objektivita znamená zverejniť každý názor, a teda aj očividné lži. Pravdu vyvažuje bludmi. Ich cieľom je, aby sa diváci i poslucháči stratili v spleti informácií a dezinformácií. Ako predseda mediálneho výboru musím varovať, že takéto personálne obsadenie verejnoprávneho média môže mať v čase hroziacej vojny ďalekosiahle dôsledky,“ zdôraznil.
„V rámci vyváženosti sa snažíme o komplexný názorový pohľad na každú tému, uvedenie všetkých informácií do kontextu a samozrejme o vyvracanie nepravdivých tvrdení a ich konfrontáciu s overiteľnými faktami. Pri výbere respondentov dbá RTVS na zastúpenie rôznych názorových spektier a vedomá a cielená cenzúra vybraných respondentov je pre verejnoprávnu inštitúciu neprípustná. RTVS si ctí slobodu práce v redakcii spravodajstva a publicistiky a generálny riaditeľ nijakým spôsobom nezasahuje do výberu tém a respondentov v reláciách a reportážach,“ reagovala RTVS s tým, že vníma rozporuplné reakcie a komentáre odbornej aj laickej verejnosti k danej téme, ktorá bola odvysielaná 22. februára a so vzniknutou situáciou sa zaoberá.
RTVS zároveň dodáva, že kroky Ruskej federácie v súvislosti s aktuálnou situáciou na Ukrajine vníma ako akt porušenia medzinárodného práva. Rovnako dodáva, že nesúhlasí s tým, aby bola verejnoprávna televízia nástrojom na získavanie politických bodov a v súčasnej spoločenskej situácii považuje politickú angažovanosť v tejto veci za neadekvátnu.