Mimovládky zaslali Ústavnému súdu SR vlastné stanovisko k novele infozákona. Súčasne zaslali aj právnu analýzu k prijatej novele infozákona, ktorý považujú za nebezpečný. Mimovládne organizácie Nadácia Zastavme korupciu, Via Iuris, Transparency International Slovensko, MEMO 98 a INEKO tak chcú upozorniť na problematické a nebezpečné ustanovenia, ktoré sú podľa nich protiústavné.
Organizácie stanovisko zaslali s vierou, že súd ich argumenty vezme do úvahy, keď bude rozhodovať o súlade zákona s Ústavou SR, a zabezpečí tak ochranu ústavného práva verejnosti na prístup k informáciám.
Ústavný súd už medzičasom niektoré ustanovenia pozastavil
„Ústavný súd už pozastavil účinnosť niektorých ustanovení infozákona, ktoré by mohli výrazne obmedziť ústavné právo verejnosti na prístup k informáciám. Stalo sa tak na základe podaní verejného ochrancu práv Róberta Dobrovodského a poslancov Národnej rady SR,“ pripomenuli organizácie.
Koaličný zákon podľa kritikov kopíruje Rusko. Komisár Rady Európy pre ľudské práva žiada, aby neprešiel
Zuzana Petková z Nadácie Zastavme korupciu vysvetlila, že tento zákon v praxi znamená, že občania, novinári a aktivisti budú musieť za sprístupnenie informácií platiť vopred a bez jasných pravidiel vypočítania sumy. Ide tak podľa jej slov o vážne riziko obmedzenia verejnej kontroly, čo je v rozpore s ústavou a medzinárodnými dohovormi.
Nejasný zákon má jasné riziká
Tento nejasný zákon má tak podľa mimovládok jasné riziká. Ako spresnili, sporné ustanovenia sú súčasťou novely zákona o slobode informácií, ktorá je platná od marca tohto roku. Zavádzajú sa ňou nové pravidlá, podľa ktorých úrady môžu označiť niektoré žiadosti za „mimoriadne rozsiahle“ a následne si za ne vyžiadať úhradu ešte pred sprístupnením informácií.
Mimovládky bijú na poplach, nový návrh zákona je podľa nich diskriminačný a zastrašujúci
Mimovládne organizácie upozornili na to, že tieto úhrady si úradníci môžu určiť svojvoľne, keďže zákon neobsahuje žiadne kritériá, ktoré by spresňovali pojem „mimoriadne rozsiahle vyhľadávanie“. „Nejde o snahu zefektívniť procesy. Ide o vytvorenie prekážky, ktorá má odradiť od kladenia nepríjemných otázok. V kontexte Slovenska, kde politici bežne ignorujú otázky novinárov, ide o zásadné obmedzenie slobody informácií,“ vyhlásila Katarína Batková z Via Iuris.
Novela údajne porušuje ústavu
Mimovládky súčasne v stanovisku upozorňujú aj na to, že novela odporuje článku 26 Ústavy SR. Podľa tohto článku je totiž možné obmedziť právo na informácie iba v nevyhnutných prípadoch, a teda pre ochranu práv iných osôb, verejného poriadku alebo bezpečnosti.
Via Iuris klamala a zavádzala, tvrdí Fico. Občanov pozval na Slavín namiesto protivládnych protestov – VIDEO
„Platba za informácie takýmto dôvodom nie je,“ doplnili mimovládky, podľa ktorých bude mať zákon aj diskriminačný dopad na nízkopríjmové skupiny obyvateľov, občianske organizácie a nezávislé médiá, ktoré si poplatky nebudú môcť dovoliť. Podľa organizácií tak hrozí aj obmedzenie investigatívnej žurnalistiky či práce takzvaných watchdog organizácií.
Inšpirácia z Česka je len naoko
„Predkladatelia zákona sa opierali o českú legislatívu. Tá však – na rozdiel od slovenskej verzie – obsahuje jasne definované poplatky, dlhšie lehoty na úhradu a zákonné opravné prostriedky,“ upozornili organizácie a pokračovali, že slovenský zákon zavádza aj pojem „námietka“, no nedefinuje, ako sa má vybavovať.
„Ide o ďalší príklad praxe, na ktorú si už, žiaľ, pri aktuálnej vládnej koalícii zvykáme, keď sa pri presadzovaní spornej a škodlivej legislatívy oháňa príkladmi iných západných demokratických krajín, no často argumentuje účelovo, selektívne a zavádzajúco,“ doplnil Michal Piško z Transparency International Slovensko.
Boj o mimovládky, Erik Kaliňák sa pustil do opozície aj ľudskoprávnych organizácií – VIDEO
Dušan Zachar z inštitútu INEKO podotkol, že zákon o slobode informácií patrí medzi najdôležitejšie nástroje verejnej kontroly. „Jeho pôvodná verzia vznikla v spolupráci medzi štátom a občianskou spoločnosťou a výrazne prispela k odhaľovaniu korupcie a zneužívania verejných zdrojov,“ dodal Zachar.
Ivan Godársky z MEMO 98 zdôraznil, že ak sú občanom a médiám odopierané kľúčové informácie, nie je možná efektívna komunikácia s verejnou mocou. Vedie to podľa neho k rastu nedôvery v inštitúcie. „Transparentnosť nie je luxus či privilégium, ale nevyhnutný predpoklad spravodlivého a dôveryhodného štátu,“ uzavrel Godársky.