Mimovládne organizácie žiadajú politikov, aby sa migrácia stala témou verejnej politiky bez mýtov a nafúknutých emócií. Ako agentúru SITA informovala riaditeľka Ligy za ľudské práva Barbora Meššová, zodpovedať tomu má aj správne používanie pojmov a nedehumanizujúci jazyk.
Každý človek podľa nich má, bez ohľadu na farbu pleti, náboženstvo, pohlavie či krajinu pôvodu, rovnakú ľudskú dôstojnosť.
Utečenci a migranti
„Chceme poprosiť tých, ktorí majú vplyv na verejnú mienku, aby vo svojich vyjadreniach súvisiacich s migračnými témami používali len fakty overené odborníkmi a vyhýbali sa nepravdivým alebo skresleným informáciám,“ uviedlo vo svojej výzve politikom dvanásť mimovládnych organizácií.
Slovenská katolícka charita odmieta zneužívanie migrácie na vytváranie atmosféry strachu
Politikov vyzývajú aj k dôslednosti a opatrnosti pri používaní pojmov súvisiacich s migráciou. „Zamieňanie pojmov ‚utečenec‘ a ‚migrant‘ vedie k nedorozumeniam,“ podotkli organizácie.
Ďalej vysvetlili, že utečenci sú migranti, ktorých odchod z domoviny nebol dobrovoľný ani plánovaný a návrat by mohol byť nebezpečný. Dodávajú, že k ochrane utečencov sa Slovensko zaviazalo podpísaním Ženevského dohovoru OSN z roku 1951.
Zahraniční pracovníci
Mimovládky poznamenávajú, že ani pojem migrant by nemal byť „démonizovaný“, keďže každý človek sa príležitostne stáva migrantom z rôznych dôvodov.
„Desaťtisíce zahraničných pracovníkov, najmä z Ukrajiny a Srbska, platia na Slovensku odvody a dane,“ poukázali a dodali, že migranti pomáhajú preklenúť akútny nedostatok ľudských zdrojov.
Španielsko a Taliansko pripravujú spoločný návrh pre Európsku úniu o migračnej politike
Organizácie vo svojej výzve uviedli, že žiaden človek vo svojej podstate nemôže byť nelegálny, a teda pojem „nelegálny migrant” je nesprávny.
„Prekročenie hraníc bez potrebných dokladov alebo oprávnenia nie je kriminálnym trestným činom. Namiesto slova nelegálny je preto vhodnejšie používať pojem ‚neregulárni alebo nedokumentovaní migranti‘,“vysvetlili.