- aktualizované 9. marca 19:50
Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) mal v utorok tradičnú tlačovú konferenciu o epidemickej situácii, na ktorej v súvislosti s koronavírusom priblížil vývoj počtu nakazených, hospitalizovaných, zaočkovaných, ale tiež aj úmrtí.
Viac o téme: Koronavírus
Koronavírus: Na Slovensku máme ďalších 116 úmrtí, pribudne približne 260-tisíc termínov na očkovanie (online)
Situácia na Slovensku sa mierne zlepšila
Ako Krajčí uviedol, situácia na Slovensku sa za posledný týždeň mierne zlepšila. Mobilita obyvateľov od 3. marca klesla, čo je veľkým prínosom k tomu, aby sme pandémiu začali dostávať pod kontrolu. Počet hospitalizácií je síce rekordný, ale zdá sa, že stabilizovaný. Denné úmrtia sú rovnako stále veľmi vysoké, ale v porovnaní s predchádzajúcim týždňom mierne klesli.
Reprodukčné číslo sme zlomili a nachádza sa približne na hodnote jedna. Postupne by tak mali začať klesať počty pozitívne testovaných a neskôr aj počty hospitalizovaných v nemocniciach.
Vážna situácia v nemocniciach
Štátny tajomník ministerstva zdravotníctva Peter Stachura uviedol, že situácia v nemocniciach je aj naďalej vážna. „Situácia je napätá, ale je prinajmenšom zastabilizovaná a čísla v jednotlivých nemocniciach tak dramaticky nerastú,“ povedal.
Kyslíkové lôžka sú na úrovni 75 % z vyčlenenej kapacity pre COVID pacientov. V prípade ventilovaných lôžok je však situácia natoľko vážna, že sa pacienti presúvajú medzi nemocnicami, nájsť voľné lôžko je podľa Stachuru veľmi náročné. V súčasnosti je za hranicami sedem slovenských pacientov. Pozitívne však je, že sa zredukoval počet výjazdov záchraniek.
Minister Krajčí tiež informoval o zriadení telefónneho čísla a emailu, na ktorých môžu občania nahlasovať porušovanie epidemických opatrení. Informovať o nedodržiavaní karantény, oslavách v interiéri či nedovolenom otvorení prevádzok môžu na peo@health.gov.sk alebo na čísle 02/222 009 11.
Čierne, bordové a červené okresy
Krajčí tiež ukázal, ako sa podľa COVID automatu zafarbí Slovensko od pondelku 15. marca. V tomto týždni máme 30 čiernych okresov, ďalších 46 je bordových a zvyšné tri okresy sú červené. Od toho budúceho budeme mať už 35 čiernych okresov, 41 bordových a rovnaký počet červených.
Situácia sa v porovnaní s predchádzajúcim týždňom zhoršila v okresoch Čadca, Gelnica, Krupina, Kysucké Nové Mesto, Myjava, Senica, Skalica a Trebišov, ktoré prešli z bordovej do čiernej farby automatu. Pohoršili si aj Medzilaborce, ktoré sa dostali do tretieho stupňa, teda bordovej farby. V porovnaní s minulým týždňom si polepšili a dostali sa tak do bordovej farby okresy Detva, Hlohovec a Partizánske. Do druhého stupňa pribudli v porovnaní s minulým týždňom Nové Zámky.
COVID automat – farby okresov podľa epidemickej situácie
- od 15. do 21. marca
Čierne okresy na Slovensku (35)
- Bánovce nad Bebravou, Čadca Detva, Dolný Kubín, Dunajská Streda, Galanta, Gelnica, Hlohovec, Humenné, Ilava, Košice I – IV, Košice – okolie, Krupina, Kysucké Nové Mesto, Martin, Myjava, Nové Mesto nad Váhom, Partizánske, Piešťany, Považská Bystrica, Púchov, Revúca, Rimavská Sobota, Rožňava, Ružomberok, Šaľa, Senica, Skalica, Trebišov, Trenčín, Trnava, Turčianske Teplice, Žarnovica, Žiar nad Hronom, Zvolen
Bordové okresy na Slovensku (41)
- Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Bardejov, Bratislava I – V, Brezno, Bytča, Detva, Hlohovec, Komárno, Levice, Levoča, Liptovský Mikuláš, Lučenec, Malacky, Medzilaborce, Michalovce, Námestovo, Nitra, Partizánske, Pezinok, Poltár, Pezinok, Poltár, Poprad, Prešov, Prievidza, Sabinov, Senec, Senica, Skalica, Snina, Sobrance, Spišská Nová Ves, Stará Ľubovňa, Stropkov, Svidník, Topoľčany, Trebišov, Veľký Krtíš, Vranov nad Topľou, Žilina, Zlaté Moravce
Červené okresy na Slovensku (3)
- Kežmarok, Nové Zámky a Tvrdošín
Krajčí však doplnil, že ak sa budú nastavené opatrenia a obmedzenia dodržiavať, tak čiernych okresov od ďalšieho týždňa ubudne a zafarbenie Slovenska by mohlo vyzerať takto.
Dodávky vakcín na Slovensko
Ako na tlačovej konferencii informovala štátna tajomníčka ministerstva zdravotníctva Jana Ježíková, v marci má prísť na Slovensko toľko vakcín, koľko prišlo za všetky mesiace očkovania doteraz, teda od decembra do februára.
Slovensko očakáva dodávku viac ako 305-tisíc vakcín od Pfizeru, v prípade Moderny má prísť 75 600 dávok, od AstraZenecy má doraziť viac ako 309-tisíc. Na druhej strane, spoločnosť Johnson & Johnson oznámila, že bude s dodávkami meškať, Slovensko vakcíny očakávalo v priebehu apríla.
Štátna tajomníčka rezortu tiež informovala, že najväčšie percento zaočkovanosti aspoň prvou dávkou vakcíny má Slovensko vo vekovej skupine 80 až 89 rokov. Nasledujú obyvatelia od 90 až 99 rokov. Vo veku nad 80 rokov je celkovo zaočkovaných 31 % obyvateľov, nad 70 rokov 20 % a nad 60 rokov 12 %. Aspoň prvou dávkou vakcíny je zároveň zaočkovaných 50 % klientov domovov sociálnych služieb.
„Ak by chodili sľúbené dodávky tak, ako sú naplánované zo strany dodávateľov, tento mesiac by sme vedeli spustiť očkovanie Pfizerom pre obyvateľov od 60 rokov,“ uviedla Ježíková. Do konca apríla by sa podľa nej spustilo očkovanie Pfizerom pre obyvateľov od 50 rokov a do konca mája aj pre ďalšiu vekovú skupinu. Ak by sa pridalo očkovanie Sputnikom V, tieto lehoty sa podľa štátnej tajomníčky skrátia o ďalší mesiac.