- aktualizované 28. novembra, 14:46
BRATISLAVA 28. novembra (WebNoviny.sk) – Stále platí alternatíva, že pokiaľ zo slovenských zástupcov nikto nepocestuje na konferenciu Organizácie spojených národov (OSN) v Marakéši, podá šéf rezortu zahraničných vecí Miroslav Lajčák demisiu.
Potvrdil to pred dnešným rokovaním vlády SR samotný Lajčák, ktorý hovorí, že je vo svojich názoroch a vyjadreniach konzistentný. Podľa jeho slov musí byť vo svojich rozhodnutiach v súlade so svojím vlastným svedomím a túto pomyselnú hranicu neprekročí.
„Odborníci“ na procedúry OSN
Lajčák odpovedal tiež na otázky o Bezpečnostnej a Obrannej stratégii, ktoré schválila vláda SR ešte počas minulého roka. Lajčák uviedol, že Bezpečnostná stratégia, ktorú vypracúval jeho rezort, je kvalitným dokumentom, ale v súčasnosti je to už záležitosťou Národnej rady SR.
„Pre mňa je dôležité, aby som sa rozhodol v súlade s mojím svedomím. Nechcem špekulovať, ja som jasne povedal, že hovorím to, čo si myslím. Ja s nikým nebojujem, moje slová stále platia. Ja som minulý týždeň povedal, ako to je a som konzistentný vo svojich vyjadreniach,“ povedal Lajčák.
Na otázku, či by bol dobrou náhradou za neho expremiér a poslanec NR SR Robert Fico, nechcel Lajčák odpovedať s tým, že ide o špekuláciu. Práve meno šéfa koaličného Smeru-SD sa medializovalo v súvislosti s možnou náhradou za Lajčáka. Ten totiž pohrozil demisiou v prípade, že na konferenciu OSN v Marakéši nepocestuje slovenský zástupca.
„Ja som navrhol to, čo robí Nemecko a navrhuje to stále. Keďže občania majú obavy, a tie obavy sú legitímne, mali by sme sa zúčastniť na rokovaní v Maroku, obavy predniesť a dostať sa do protokolu. To je to najlepšie, čo môžeme urobiť,“ pokračoval s tým, že mu ostáva rozum stáť nad tým, kto všetko je tu odborník na procedúry OSN a uráža to jeho racionalitu. Rokovanie v Marakéši, ktorého primárnym cieľom je diskusia o aspektoch migrácie, sa začína 10. decembra.
Účasť v Marakéši k ničomu Slovensku nazaväzuje
Lajčák zároveň informoval, že už dal predsedovi vlády Petrovi Pellegrinimu analýzu, o ktorú ho žiadal, a z ktorej vyplýva, že účasť v Marakéši Slovensko k ničomu nezaväzuje.
„Procedúru sme zreteľne vysvetlili, som pripravený to aj zverejniť, len sa musím s premiérom dohodnúť kedy. Slovensko má skúsenosť s „o nás bez nás“ a teraz sme tlačení do tej pozície. To ja nemôžem pochopiť,“ dodal Lajčák.
To, či niekto pôjde do Marakéša, prípadne, či tam pošleme písomné vyjadrenie, je podľa Lajčáka ešte predčasné riešiť, počká si, ako dopadne rozhodnutie NR SR a ako rozhodne vláda.
Reálne pomenúva problémy okolo nás
Šéf rezortu zahraničných vecí Lajčák vníma z Národnej rady SR všetko možné, len nie racionalitu. Uviedol to v reakcii na situáciu na Ukrajine, na ktorú reagovalo viacero poslancov.
„Ja keď sledujem náš parlament, tak vôbec neviem, kde to my žijeme,“ povedal. Podľa Lajčáka je Bezpečnostná stratégia, ktorú vypracoval jeho rezort, kvalitným dokumentom, ale o tom, či bude schválená, alebo nie, musí rozhodnúť parlament. „My sme si spravili svoju úlohu a prácu. Stojíme si za týmto dokumentom, ale teraz je to na koaličných lídroch, a Národnej rade SR,“ dodal Lajčák.
„Dali sme si záležať na každom slove. Pozvali sme na konzultácie všetky politické strany, mimovládne organizácie. Sú tam vyjadrené obavy v súvislosti so správaním sa Ruska na Ukrajine. Nie je to ideologický dokument, nikto nechcel nič nafukovať, ale ani si zakrývať oči. Je to bezpečnostná stratégia, je nutné, aby reálne pomenúvala problémy okolo nás,“ povedal na margo Bezpečnostnej stratégie, ktorú vypracoval jeho rezort, s tým, že faktom ostáva, že v platnosti stratégia z roku 2005 a odvtedy sa medzinárodné prostredie zmenilo.
Pripomenul, že tento strategický dokument bol prijatý v Bezpečnostnej rade aj na vláde jednomyseľne. S dokumentom má problém koaličná SNS, pretože materiál opisuje, ako sa správa Kremeľ na medzinárodnej scéne.