- aktualizované 27. marca, 11:02
Nové vedenie rezortu obrany neumožní predaj budovy Vojenských lesov a majetkov SR v Malackách. Ako agentúru SITA informoval León Zázrivý z Tlačového oddelenie Ministerstva obrany SR, štátny podnik plánoval predať súčasnú administratívnu budovu, ktorú si chcel neskôr od nového majiteľa prenajať. Tento krok dlhodobo a verejne kritizoval súčasný šéf rezortu obrany Jaroslav Naď (OĽaNO).
„Tak ako sme deklarovali aj v programe strany OĽaNO, urobíme všetko pre to, aby sme dosiahli náš cieľ, ktorým je zodpovedná a dôveryhodná obrana aj v súvislosti s nakladaním majetku rezortu. Preto sme sa rozhodli nezrealizovať tento predaj, a to aj vzhľadom na jeho nehospodárnosť,“ povedal minister Naď.
Prioritou Naďa bude pomoc pri koronavíruse, modernizácia armády a pozrie sa aj na tendre SNS
Prioritou súčasného vedenia rezortu obrany je zaviesť v oblasti obstarávania transparentný proces, ktorý uľahčí kontrolu vynakladania finančných prostriedkov a zdrojov v rozpočte rezortu obrany. „Aj týmto spôsobom chceme dosiahnuť, aby tieto procesy boli realizované hospodárne, účelne a transparentne,“ dodal minister.
Kontrola potvrdila podozrenia ÚVO
Manažment štátnych vojenských lesov sa podľa Najvyššieho kontrolného úradu správal ako súkromná firma. Vojenské lesy a majetky ako štátny podnik neobstarávali podľa zákona a vo viacerých prípadoch sa manažéri štátnej spoločnosti správali, ako keby viedli súkromnú spoločnosť. Kontrola Najvyššieho kontrolného úradu SR (NKÚ SR) za roky 2016 – 2019 totiž potvrdila podozrenia Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO).
„Kontrolóri zistili viacero porušení pravidiel verejného obstarávania, zákona o slobodnom prístupe k informáciám, ale napríklad aj účelovú zmenu zakladacej listiny štátneho podniku. Vojenské lesy vyberali bez súťaže právne služby alebo aj dodávateľa na verejné obstarávania. NKÚ SR odporučil Vojenským lesom zmeny, ktoré by viedli k zákonnému a transparentnému obstarávaniu, ale aj k lepšiemu nastaveniu vnútornej kontroly,“ ozrejmil v piatok hovorca NKÚ Marek Papajčík.
Vojenské lesy a majetky sú od roku 1993 štátnym podnikom Ministerstva obrany. Ich hlavnou úlohou je hospodárenie v lesoch a na poľnohospodárskej pôde vo vojenských obvodoch. Podnik hospodáril na viac ako 64-tisíc hektároch lesnej a na takmer tritisíc hektároch poľnohospodárskej pôdy.
S úradom odmietli spolupracovať
V roku 2018 dosiahla spoločnosť zisk približne štvrť milióna eur pri tržbách 18 mil. eur, pričom získava finančné prostriedky aj formou dotácií. Napríklad v ostatných 4 rokoch dostala takýmto finančným tokom od ministerstva obrany viac ako 13 mil. eur.
„Národná autorita pre externú kontrolu touto akciou potvrdila riziká odhalené Úradom pre verejné obstarávanie, podľa ktorého Vojenské lesy a majetky sú verejným obstarávateľom. Vedenie štátneho podniku nerešpektovalo stanovisko ÚVO a odmietalo s úradom spolupracovať. Karol Mitrík, predseda NKÚ SR aj preto na základe memoranda o spolupráci medzi dvoma nezávislými inštitúciami rozhodol o mimoriadnom zaradení novej akcie do ročného plánu kontroly. Kontrolná akcia sa zamerala na obdobie rokov 2016 až 2019. Kontrolóri preverili akým spôsobom podnik vyberal spoločnosti pri právnych službách, stavebných prácach či dodávke chemických materiálov. Vojenské lesy a majetky za tieto služby či práce počas kontrolovaného obdobia uhradili viac ako štyri milióny eur,“ pokračoval Papajčík.
Vážnym zistením, na ktoré upozorňuje kontrolný úrad aj vedenie rezortu obrany, je „neštandardná“ zmena zakladacej listiny Vojenských lesov. „Ministerstvo obrany podpisom ministra zmenilo hlavný predmet činnosti štátneho podniku na výlučne podnikateľský. Udialo sa to v septembri 2019 len desať dní pred oficiálnym začiatkom kontroly NKÚ a týmto krokom sa podnik usiloval vyhnúť povinnostiam vyplývajúcim zo zákona o verejnom obstarávaní,“ dodal hovorca NKÚ.
Proces obstarávania bol neodborný
Vojenské lesy nepreukázali dodržanie hospodárnosti a efektívnosti pri externom zabezpečení verejného obstarávania či právnych služieb. Proces obstarávania bol podľa kontrolórov neodborný, služby boli objednávané bez uvedenia cien, množstva a ich presnej špecifikácie. Ako netransparentné konanie možno označili rozdielny postup Vojenských lesov v obstarávaniach, kde obdržali rovnako nízky počet ponúk.
Kým v niektorých prípadoch súťaž štátny podnik zrušil, v iných nie. Verejné obstarávanie zabezpečovala pre Vojenské lesy spoločnosť PP & P Co., s.r.o. Výber tejto spoločnosti nebol vecne zdôvodnený a za ich služby bolo uhradených takmer 80-tisíc eur. Rovnako advokátske kancelárie boli vybrané bez verejného obstarávania. Za ich služby podnik počas kontrolovaného obdobia uhradil sumu takmer 735-tisíc eur.
„Kontrola potvrdila, že vojenské lesy vo viacerých prípadoch nepostupovali v súlade s princípmi verejného obstarávania. V niektorých súťažiach štátny podnik osloveným spoločnostiam určil na predloženie cenových ponúk neprimerane krátke lehoty v rozsahu dvoch dní, či niekedy doslova pár hodín. Napr. v roku 2018, keď hľadali spoločnosť na rekultiváciu plôch s výmerou cca 230 hektárov za rok, stanovili čas na predloženie ponuky na niekoľko hodín. Podobne to bolo v prípade nákupu chemických prípravkov od spoločnosti AGROFERT, a. s., organizačnej zložky Agrochémia,“ ozrejmil Papajčík.
Osobitný útvar kontroly považovali za neefektívny
Chyby boli kontrolórmi zistené aj pri zverejňovaní faktúr, objednávok a zmlúv v zmysle zákona o slobodnom prístupe k informáciám. Na začiatku kontroly mal štátny podnik na svojej webstránke zverejnené informácie len o deviatich faktúrach za rok 2017.
Za ďalšie roky nezverejnil žiadne údaje o faktúrach, začal to robiť až v čase výkonu kontroly.
Národná autorita pre externú kontrolu vidí výrazné nedostatky vo vnútornom kontrolnom systéme štátneho podniku. Vojenské lesy, ktoré majú takmer 260 zamestnancov a kmeňové imanie vo výške takmer 21 mil. eur, považovali zriadenie osobitného útvaru kontroly za neefektívne.
Agentúra SITA požiada o reakciu aj Vojenské lesy a majetky Slovenskej republiky, štátny podnik.