Minister spravodlivosti Susko nepresvedčil prezidentku Čaputovú o dôvodnosti pripravovaných zmien v Trestnom zákone (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
PREZIDENT: Laureáti ocenenia Vojenský čin roka
Prezidentka SR Zuzana Čaputová. Foto: SITA/Milan Illík
Tento článok pre vás načítala AI.

Minister spravodlivosti Boris Susko (Smer-SD) nepresvedčil prezidentku Zuzanu Čaputovú o dôvodnosti pripravovaných zmien v Trestnom zákone a taktiež ani o nutnosti prijať úpravy v skrátenom legislatívnom konaní.

Zmeny v Trestnom zákone

Hlava štátu požiadala šéfa rezortu spravodlivosti, aby jej doručil a pre verejnosť zverejnil rozhodnutia ústavného súdu, na ktoré sa v prípade rušenia špeciálnej prokuratúry odvolávajú.

Ministrovi som zopakovala svoju výzvu, aby zišli z kratšej cesty a aby zásadné zmeny v oblasti trestného práva boli vždy predmetom riadneho legislatívneho procesu,“ informovala prezidentka na sociálnej sieti.

Vyšetrovanie preberú krajské prokuratúry

Právomoc nad vyšetrovaním trestnej činnosti patriacej do pôsobnosti Špecializovaného trestného súdu sa má vrátiť krajským prokuratúram a dohľad nad ich činnosťou Generálnej prokuratúre SR. Vyplýva to zo zmien Trestného zákona, ktoré pripravila a odobrila vláda Roberta Fica (Smer-SD).

Krajské prokuratúry podľa stanoviska ministerstva spravodlivosti, ktoré návrhy zmien predložilo, disponujú dostatočným, nestranným a odborne zdatným prokurátorským stavom. Vláda zároveň odsúhlasila, aby sa zmeny Trestného zákona, ktoré majú viesť k „humanizácii trestov„, v parlamente prerokovali v skrátenom legislatívnom konaní.

Prokurátori Úradu špeciálnej prokuratúry

Činnosť Úradu špeciálnej prokuratúry v posledných rokoch vzbudila vo verejnosti nebývalý ohlas a neraz je časťou odbornej verejnosti vnímaná ako politická a nesúca prvky svojvôle,“ konštatoval rezort spravodlivosti.

Zároveň zdôraznil, že rušenie Úradu špeciálnej prokuratúry nemá vplyv na postavenie jeho prokurátorov, ktorí naďalej ostávajú prokurátormi Generálnej prokuratúry Slovenskej republiky a budú na výkon funkcie prokurátora pridelení na jej jednotlivé organizačné zložky.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Boris SuskoRobert FicoZuzana Čaputová
Firmy a inštitúcie GP Generálna prokuratúra SRSMER-SDŠpecializovaný trestný súd SRÚrad špeciálnej prokuratúry