BRATISLAVA 6. augusta (WebNoviny.sk) – Ministerka vnútra Denisa Saková nevidí dôvod, aby odstúpila zo svojho postu. Agentúru SITA o tom v stanovisku informoval hovorca Ministerstva vnútra SR Petar Lazarov.
Opozičné strany žiadajú väzobné stíhanie Kaliňáka, mohol by ovplyvňovať svedkov
Odpovede odhalí vyšetrovanie
„Únosom vietnamského občana sa zaoberajú orgány činné v trestnom konaní, pričom prokurátor má byť prítomný pri jednotlivých výsluchoch. Ministerka urobila potrebné kroky na riadne vyšetrenie prípadu, ktoré sú v jej kompetencii,“ uvádza sa v stanovisku rezortu vnútra.
Ministerka Saková už avizovala, že zbaví mlčanlivosti zamestnancov Úradu pre ochranu ústavných činiteľov a diplomatických misií MV SR, letky rezortu vnútra a zamestnancov rezortu, ktorých bude potrebné vypočuť pre riadne objasnenie celej veci.
Aktualizované: Ministerka vnútra stratila dôveru prezidenta Kisku, môže byť prekážkou vyšetrenia únosu Vietnamca
Odmieta politizáciu prípadu a tak ako rezort vnútra poskytoval maximálnu súčinnosť nemeckým orgánom, bude ju poskytovať aj slovenským orgánom činným v trestnom konaní.
Ako Lazarov dodal, rezort vnútra sa nebude vyjadrovať ku konkrétnym okolnostiam prípadu, odpovede na všetky položené otázky by malo dať vyšetrovanie.
Saková ako prekážka
Ministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD) stratila dôveru prezidenta Andreja Kisku a podľa jeho slov môže byť prekážkou pri vyšetrovaní údajného únosu Vietnamca Trinh Xuan Thanha slovenským vládnym špeciálom.
Andrej Danko hovorí, že informácie o únose môže potvrdiť iba generálna prokuratúra
Uviedol to prezident po stretnutí s predsedom vlády Petrom Pellegrinim (Smer-SD). Kiska žiada konkrétne opatrenia vlády na to, aby mohli slovenské orgány činné v trestnom konaní túto kauzu dôkladne vyšetriť.
Podľa prezidenta je útokom na dobré meno Slovenskej republiky predovšetkým zneužívanie vládnej moci na únos občana tretej krajiny či marenie vyšetrovania. Andrej Kiska tiež doplnil, že rezort vnútra je kľúčový a ministerku Sakovú považuje za pravú ruku exministra Roberta Kaliňáka.
Zle skrývané stopy
Kiska takisto pripomenul, že podozrenia sú staré už niekoľko mesiacov a on sám vyzýval slovenské úrady, aby začali konať.
„Prípad sa stal na území Slovenskej republiky. Použité bolo slovenské vládne lietadlo. Podozriví sú bývalí predstavitelia slovenskej štátnej moci a preto poriadok s nimi si má urobiť Slovenská republika a jej inštitúcie. Ak tomu niekto bráni, treba prijať opatrenia a odstrániť prekážky,“ povedal dnes Kiska s tým, že on za tú prekážku považuje práve Sakovú, ktorá stratila jeho dôveru.
Spolu považuje situáciu s únosom Vietnamca za štátny terorizmus, vláda Smeru uniesla Slovensko
Pripomenul, že sa netajil tým, že jej nomináciu považoval za premrhanú príležitosť. Saková sa podľa neho „skutočne správa, ako keby bola pravou rukou bývalého ministra vnútra.“
Aktuálne stanoviská jej rezortu sa zatiaľ Kiskovi javili ako „zle skrývaná snaha zametať stopy a chrániť bývalé vedenie“.