Ministerka Saková sa vyjadrila k údajnému únosu Vietnamca a kamerovým záznamom z letiska

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Denisa Saková
Ministerka vnútra Denisa Saková. Foto: archívne, SITA/Marko Erd.

BRATISLAVA 10. mája (WebNoviny.sk) – Z hraničnej kontroly vietnamskej delegácie neexistujú podľa ministerky vnútra Denisy Sakovej kamerové záznamy.

Ako uviedla vo štvrtok na Hodine otázok v NR SR, kamery v priestoroch, kde sa kontroly vykonávajú, má aj ministerstvo vnútra a aj prevádzkovateľ letiska. Ministerstvo vnútra ich uchováva 30 dní, letisko 14 dní.

Hraničné kontroly v schengenskom priestore

Postup vykonávania hraničných kontrol v schengenskom priestore je podľa Sakovej pre všetky členské štáty rovnaký.

„Európsky predpis stanovuje vybavovanie pre rozličné kategórie osôb. Pri hlavách štátov a ich delegáciách sa hraničná kontrola nemôže vykonávať. Pri ministerskej delegácii sa vykonáva kontrola ministra a celej delegácie. Sú výnimky, ako prednostné vybavenie, alebo netreba preukazovať účel pobytu alebo finančné zabezpečenie. Kontrolu batožiny vykonáva Úrad na ochranu ústavných činiteľov,“ konštatovala ministerka s tým, že vietnamská delegácia pri odchode zo Slovenska, ale aj pri vstupe na naše územie, prešla riadnou hraničnou kontrolou, ktorou je identifikácia cestujúceho s cestovným dokladom.

Podľa Sakovej neexistuje žiadny schengenský systém, ktorý by zaznamenával prekročenie hraníc. Robí sa to len manuálne pečiatkami. Ministerstvo vnútra však má systém, kde sa tri roky uchovávajú osoby, ktoré prekročili hranicu. „Preverením nášho systému sa nenašiel žiadny záznam. Neevidujeme, že by táto osoba, Trinh Xuan Thanh, prekročila našu hranicu s Ukrajinou, alebo na letiskách v SR,“ uviedla. Otázky na vietnamskú delegáciu ministerke kládol poslanec NR SR za SaS Martin Klus.

Slovenský špeciál do Moskvy

Nemecké médiá informovali, že s podozrivými vietnamskými únoscami sa na Slovensku stretol aj vtedajší minister vnútra Robert Kaliňák. Nemci sa pýtajú, či Slováci pomáhali Vietnamcom v záverečnej fáze únosu, keď bolo treba prepraviť uneseného z Európy do Vietnamu. Tri dni po únose 26. júla 2017 odcestovalo niekoľko podozrivých prenajatým autom z Prahy.

Podľa údajov GPS stálo auto zaparkované pri bratislavskom hoteli Bôrik. Hotel podlieha správe slovenskej vlády. V deň, keď tam podozriví parkovali, sa na Bôriku konalo pracovné stretnutie vysokopostavených vietnamských a slovenských politikov. Na stretnutí sa zúčastnil aj vietnamský minister verejnej bezpečnosti To Lam a generál Hung, hlavný podozrivý a údajný vodca únosu.

Slovensko poskytlo vietnamskej delegácii slovenský špeciál a sú podozrenia, že Trinh Xuan Thanh bol unesený práve slovenským špeciálom, ktorý Vietnamci použili na cestu do Moskvy.

Poslancov za Smer zaujímali na Hodine otázok najmä informácie premiéra o stretnutiach s rakúskym kancelárom Sebastianom Kurzom a nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou. Na rokovanie s Kurzom sa predsedu vlády pýtali piati poslanci za Smer. Na stretnutie s Merkelovou siedmi.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Denisa SakováMartin KlusRobert KaliňákTrinh Xuan Thanh
Firmy a inštitúcie MV Ministerstvo vnútra SR