Ministerka kultúry SR Martina Šimkovičová (nom. SNS) na konferencii UNESCO zdôraznila potrebu zachovania jedinečnosti kultúr. Vo svojom príspevku ich označila za základ rozmanitosti a významu kultúrneho vzdelávania pri formovaní kultúrnej identity.
Mali by sme si chrániť jedinečnosť kultúry
Ako informovala riaditeľka Odboru komunikácie MK SR Petra Bačinská, Šimkovičová sa zúčastnila otvorenia medzinárodnej konferencie v Abú Dhabí, kde vystúpila v paneli zameranom na Kvalitné celoživotné vzdelávanie v kultúre prostredníctvom kultúrnej rozmanitosti.
Šimkovičová mala byť na Slovensku a čeliť odvolávaniu, Šimečka považuje situáciu s mimoriadnou schôdzou za nedôstojnú
„Kultúrne vzdelávanie je dôležitou súčasťou celoživotného vzdelávania. Umenie a kultúra tvoria základ pre zachovanie našej identity ako národa, no v neposlednom rade aj našej ľudskosti. Preto vnímam ako mimoriadne dôležité, aby sme kultúrnemu vzdelávaniu venovali adekvátnu pozornosť aj u nás. No zároveň platí, že národy by si mali chrániť jedinečnosť svojich kultúrnych prejavov, pretože rozmanitosť je prirodzenou súčasťou formovania kultúrnej identity každého národa,“ uviedla šéfka slovenského rezortu kultúry.
Prepojenie kultúry a vzdelávania
Šimkovičová v rámci príspevku podporila i zápis Školy remesiel pri Ústredí ľudovej umeleckej výroby do Zoznamu príkladov dobrej praxe podľa Dohovoru UNESCO.
Na konferencii by ministri školstva a kultúry mali v posledný deň prijímať dokument, ktorým je revidovaný Rámec UNESCO pre vzdelávanie v oblasti kultúry a umenia.
Odvolávanie ministerky Šimkovičovej sa odkladá, poslanci mimoriadnu schôdzu neotvorili ani na štvrtý pokus (video)
„Ide o zavŕšenie dlhodobého procesu, ktorý je postavený na Cestovnej mape pre umelecké vzdelávanie prijatej v Lisabone (2006) a Soulskej agende s názvom Ciele rozvoja umeleckého vzdelávania (2010). Revidovaný rámec UNESCO je príležitosťou na posilnenie globálneho konsenzu, ktorého cieľom je prepojenie kultúry a vzdelávania a presadenie integrovaných politík v oblasti kultúry a vzdelávania,“ priblížila Bačinská.