Ministerstvo by malo vyriešiť televízne prenosy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bez názvu
Novým prezidentom Slovenského futbalového zväzu (SFZ) sa stal Ján Kováčik Foto: SITA/Nina Bednáriková

BRATISLAVA 27. septembra (WEBNOVINY) – Nový prezident Slovenského futbalového zväzu (SFZ) Ján Kováčik si uvedomuje, že vo funkcii bude musieť riešiť aj viaceré nepríjemné záležitosti – absenciu ligových zápasov a duelov slovenskej reprezentácie vo verejnoprávnej televízii a chýbajúci moderný štadión v Bratislave.

V Českej republike to vyriešili vyhláškou príslušného ministerstva. Mám pocit, že niečo také sa dá urobiť aj u nás,“ uviedol 47-ročný podnikateľ a manažér o možnosti návratu futbalu na obrazovky verejnoprávnej STV.

Na Slovensku je naším partnerom ministerstvo školstva, preto budem veľmi naliehať, aby sa aj u nás prijala podobná legislatívna norma. Volá sa to program vo verejnom záujme a touto normou by sme určili, ktoré futbalové produkty by pod túto definíciu patrili. Keďže to už za nás niekto vymyslel, nemusíme v tejto oblasti nič nové vymýšľať. Boli by tam zahrnuté všetky kvalifikačné zápasy slovenskej futbalovej reprezentácie a semifinále a finále majstrovstiev Európy a majstrovstiev sveta,“

Kováčikovi sa nepáči, že zápasy A-tímu SR by podľa platnej zmluvy mali byť iba v komerčnej televízii, ktorá navyše nemá celoplošný signál a nepokrýva celé Slovensko. „Teraz nehovorím o zmluve, ktorá je už podpísaná medzi SFZ a jeho marketingovým partnerom. Chcem sa stretnúť aj s partnermi a chcem s nimi hovoriť o tom, čo sa dá so súčasnou zmluvou urobiť. Legislatívny krok, ktorý som spomenul, je nad rámec tejto zmluvy. Ak vstúpi do života, potom stretnutia slovenskej reprezentácie musí odvysielať verejnoprávna televízia ako program vo verejnom záujme,“ uviedol nový šéf SFZ.

Prezidenta zväzu trápi aj katastrofálny stav slovenských futbalových štadiónov a absencia moderného futbalového stánku pre slovenskú reprezentáciu.

Slušný futbalový štadión by mal byť v každom krajskom meste

Všetci vieme, že futbalový štadión v Bratislava mal už dávno stáť. Momentálne sa, žiaľ, nachádzame v situácii, že pred každým medzištátnym zápasom, ktorý sa hrá v Bratislave, sa musíme hanbiť pred trénermi, hráčmi a funkcionármi súpera. Preto od začiatku môjho mandátu budem kompetentných funkcionárov presviedčať, aby sa touto mimoriadne vážnou témou začali veľmi intenzívne zaoberať. Futbalový štadión nikde na svete nestavia futbalový zväz. Stavia ho štát, mesto, firma, ale nie futbalový zväz. Kým nebude moderný štadión v Bratislave, reprezentácia bude svoje zápasy hrávať v Žiline. To je jediný štadión, ktorý spĺňa kritéria pre významné medzištátne duely. V Žiline sa za ponúknuté služby a celkové prostredie v hľadisku a okolí nemusíme hanbiť,“ pripomenul Ján Kováčik.

Podľa neho futbalový štadión s európskymi parametrami nepotrebuje iba Bratislava, ale každé krajské mesto. Existencia niekoľkých moderných štadiónov je nevyhnutná. „Keďže je na stole projekt spoločnej česko-slovenskej ligy, do tohto nápadu môžeme ísť až ako rovnocenný partner. Ak chceme v tejto súťaži hrať dôstojnú úlohu, českým tímom by sme sa mali vyrovnať nie iba po športovej stránke, ale aj v oblasti infraštruktúry,“ upozornil Kováčik.

Českým klubom sa však nevyrovnáme ani za rok, ani za dva. Zatiaľ sme pre ne nie sme v tomto smere rovnocenný partner. Mužstvá Gambrinus ligy musia mať povinne vyhrievané trávniky, aby mohli hrať najvyššiu českú súťaž bez rôznych výnimiek. U nás okrem Žiliny a čiastočne Trnavy žiadny iný štadión nezodpovedá tomu, že sme členskou krajinu Európskej únie.“

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján Kováčik
Firmy a inštitúcie SFZ Slovenský futbalový zväzSlovenská futbalová reprezentácia