Ministerstvo financií SR čaká na úplné znenie nálezu Ústavného súdu SR, podľa ktorého nie je časť zákona o používaní elektronickej registračnej pokladnice v súlade s Ústavou SR. Ako pre agentúru SITA uviedol tlačový odbor rezortu financií, v tejto chvíli je ešte predčasné hovoriť o konkrétnych návrhoch.
„Hneď ako bude mať Ministerstvo financií SR k dispozícii úplné znenie nálezu, bude sa ním zaoberať a analyzovať príslušné odôvodnenia,“ skonštatovalo ministerstvo financií.
Časť novely nie je v súlade s ústavou
Ústavný súd SR v stredu na neverejnom zasadnutí pléna rozhodol, že časť novely zákona o používaní elektronickej registračnej pokladnice z roku 2018 nie je v súlade s ústavou. Konkrétne ide o časť „unikátny identifikátor kupujúceho, ak je predložený kupujúcim pred zaevidovaním prijatej tržby“.
Koronakrízu pocítila aj eKasa, počet denne vydaných pokladničných blokov poriadne klesol
Podnet podali opoziční poslanci
Zákon o používaní elektronickej registračnej pokladnice schválila Národná rada SR koncom roka 2018. V roku 2019 podalo v tejto súvislosti 33 opozičných poslancov podnet na ÚS SR. Dôvodom malo byť podľa predstaviteľov SaS a OĽaNO porušovanie práva na súkromie.
Systém eKasa funguje spoľahlivo a katastrofické scenáre sa nepotvrdili, vraví šéfka finančnej správy
Finančná správa totiž podľa nich cez eKasu zbiera aj údaje, ktorými zasahuje do osobných dát, do súkromia a slobôd ľudí. Problémom boli podľa nich najmä odosielané dáta z pokladničných blokov, ktoré sa dajú naviazať na vernostné karty, na ktorých sú zaznamenané údaje o veku, adrese, ale aj pohlaví kupujúceho a je podľa nich neprípustné, ak neexistuje záruka, že takéto dáta nebudú zneužité.
Systém eKasa
…je podľa platnej legislatívy pre podnikateľov evidujúcich tržbu v registračnej pokladnici povinný od 1. júla 2018, odkedy by mali všetci podnikatelia evidovať tržbu výhradne cez tento systém. Mali by teda online odosielať pokladničné doklady na servery finančnej správy. V opačnom prípade im hrozia sankcie.