Ministerstvo investícií musí zaplatiť pokutu tisíce eur za Remišovej propagačný časopis

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Veronika Remišová
Veronika Remišová. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková
Tento článok pre vás načítala AI.

Ministerstvo investícií dostalo pokutu za propagačný časopis exministerky Veroniky Remišovej s názvom Lepšie Slovensko. Pokutu vo výške 5 500 eur udelil ministerstvu Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO).

Ako uviedol súčasný minister investícií Richard Raši, zastavenie vydávania tohto časopisu bola jedna z prvých vecí, ktorú urobil po nástupe do funkcie. Podľa neho mal časopis „veľmi otázny prínos pre informovanie ľudí o eurofondoch.“

Porušený zákon

„Už v minulosti sme viackrát poukazovali na to, že Remišová ho zneužívala na svoju propagáciu pred predčasnými voľbami. Problém však nebol len v tomto, ale tiež v zle nastavenej distribúcii,“ uviedol Raši a vysvetlil, že časopis, ktorý mal informovať občanov o tom, kam putujú eurofondy, sa vôbec nedostal k ľuďom z menších miest či obcí.

ÚVO tiež zistil porušenie zákona o verejnom obstarávaní a z toho dôvody musí ministerstvo zaplatiť pokutu. ÚVO v rozhodnutí skonštatoval, že keď ministerstvo investícií zadávalo zákazku na predmet Tlač a distribúcia časopisu, porušilo hneď niekoľko paragrafov zákona o verejnom obstarávaní.

Takmer pol milióna kópií

Konkrétne ide o princípy nediskriminácie hospodárskych subjektov a proporcionality a princípy transparentnosti, rovnakého zaobchádzania a nediskriminácie hospodárskych subjektov, pričom tieto porušenia podľa ÚVO mohlo mať vplyv na výsledok verejného obstarávania.

„Toto je jedna z ďalších faktúr za nekompetentnosť bývalej ministerky, na ktorú sa poskladajú občania Slovenskej republiky,“ dodal minister Raši. Časopis Lepšie Slovensko bol distribuovaný do takmer pol milióna domácností v krajských mestách.

Za šesť vydaní periodika ministerstvo investícií zaplatilo len za tlač a distribúciu spolu viac ako 350-tisíc eur s DPH.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Richard RašiVeronika Remišová
Firmy a inštitúcie MIRRI SR Ministerstvo investícií regionálneho rozvoja a informatizácie SRÚVO Úrad pre verejné obstarávanie