Ministerstvo kultúry považuje prvých sto dní vládnutia za náročných, chystá rekonštrukciu viacerých pamiatok

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
VLÁDA: Rokovanie 1. schôdze
Ministerka kultúry SR Martina Šimkovičová. Foto: archívne, SITA/Jana Birošová.
Tento článok pre vás načítala AI.

Prvých sto dní vládnutia bolo podľa Ministerstva kultúry (MK) SR náročných. Ako informovala riaditeľka Komunikačného odboru Petra Bačinská, počas nich rezort vykonal viacero opatrení na zefektívnenie nakladania s verejnými zdrojmi. Riešenia vychádzali z analýzy procesov riadenia ministerstva i organizácií v jeho priamej riadiacej pôsobnosti.

Nové vedenie prehodnotilo viacero dotačných projektov, medzi ktoré patrí napríklad dotačná schéma 5 ,Mediálna výchova a boj proti dezinformáciámʻ. Táto narýchlo a zle pripravená schému bola pozastavená a finančné prostriedky na ňu určené, boli presunuté na dokončenie rekonštrukcie strechy historickej budovy Reduty,“ uviedla Bačinská.

Podpora Lúčnice

Pripomenula tiež podporu pre umelecký súbor Lúčnica. Súčasné vedenie rezortu preň schválilo projekt komplexnej rekonštrukcie jeho priestorov v Hurbanových kasárňach.

Dofinancovali sme tiež chýbajúce mzdové výdavky v Slovenskej filharmónii a na Pamiatkovom úrade SR, kde sme zachránili 40 pracovných miest. Chybou predchádzajúceho manažmentu úradu a nečinnosťou predchádzajúceho vedenia ministerstva totiž hrozili odborným pracovníkom výpovede,“ uviedla ministerka kultúry Martina Šimkovičová (nom. SNS).

Ďalšiu finančnú podporu, nad rámec pôvodne rozpočtovaných prostriedkov, získali aj Divadlo Nová scéna, Národné divadlo Košice, Národné osvetové centrum či Slovenské národné divadlo.

Šéfka rezortu kultúry pripomenula aj práce na projektoch obnovy Spišského hradu, objektov ľudovej architektúry v Múzeu slovenskej dediny v Martine, či ďalších kultúrnych pamiatok, ktoré spravuje Slovenské národné múzeum.

Rekonštrukcia kultúrnych pamiatok

Počas prvých 100 dní sa tiež podarilo revidovať Národný projekt Slovensko a pripraviť prvú etapu implementácie európskych fondov, ktoré sa použijú na komplexnú rekonštrukciu Galérie Ľudovíta Fullu v Ružomberku, prvej budovy Matice slovenskej v Martine, pamätníka Kalište, Múzea SNP v Banskej Bystrici, Domu Majstra Pavla v Levoči a ďalších významných kultúrnych pamiatok,“ uviedla Bačinská.

Doplnila, že sumou 500-tisíc ročne bola dofinancovaná činnosť Matice slovenskej, aby mohla dôstojne plniť svoje funkcie.

Pokračujeme aj v úspešnom a užitočnom projekte ,Ľudia a hradyʻ v spolupráci s rezortom práce, sociálnych vecí a rodiny, čo vnímame nielen ako prínos pre obnovu zrúcanín hradov, ale aj pre cestovný ruch a podporu nezamestnaných,“ dodala Šimkovičová. Rezort tiež uviedol, že úspešne zavŕšil projekty kreatívnych centier, ktoré sú prostredníctvom neho financované z európskych prostriedkov.

Príprava osláv

Rezort kultúry tiež začal s prípravou celonárodných osláv sviatku sv. Cyrila a Metoda na Devíne, osláv zvrchovanosti Slovenskej republiky na viacerých miestach Slovenska a osobitnú pozornosť venuje ústredným oslavám 80. výročia Slovenského národného povstania v Banskej Bystrici. Podporuje aj Dni majstrov ÚĽUV-u, ktoré budú tento rok nielen začiatkom septembra v Bratislave, ale budú aj 5. júla na Devíne a 1. septembra v Banskej Bystrici v rámci Slovenského dňa kroja,“ priblížila Bačinská.

V oblasti legislatívy poukázala na prípravu zákona o sponzorstve v kultúre a kreatívnom priemysle, ktorý by mal pomôcť výkonným umelcom, ale i ďalším subjektom v kultúre, získať prostriedky na ich kultúrnu činnosť.

Model štátnej kultúrnej politiky

V oblasti verejnoprávnych fondov pripravuje vedenie ministerstva všetko tak, aby mohli fungovať lepšie a hospodáriť pod väčšou kontrolou štátu, pretože aj tu si treba uvedomiť, že pracujú s verejnými peniazmi,“ podotkla Bačinská.

Ministerstvo hľadá i najlepšiu možnosť, ako riešiť situáciu s Verejnoprávnym rozhlasom a televíziou Slovenska, a to v zmysle programového vyhlásenia vlády.

Pracuje sa tiež na vytvorení modelu štátnej kultúrnej politiky, ktorá nebude len pre vyvolené skupinky umelcov a združení pôsobiacich v kultúre, ale pre širokú kultúrnu obec, nevynímajúc slovenských spisovateľov, výtvarníkov, hudobníkov, tanečníkov, dizajnérov, hercov či producentov,“ uzavrela Bačinská.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Martina Šimkovičová
Firmy a inštitúcie Divadlo Nová ScénaLúčnicaMK Ministerstvo kultúry SRMPSVR Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SRMS Matica slovenskáMúzeum SNP v Banskej BystriciNárodné divadlo KošiceNOC Národné osvetové centrumPamiatkový úrad SRRozhlas a televízia SlovenskaSlovenská filharmóniaSlovenské národné divadloSNM Slovenské národné múzeumSNS Slovenská národná strana