Ministerstvo obrany má plánovanú úsporu na dosah, rezort optimalizoval podporné činnosti

Ozbrojené sily SR, nové vozidlá Tatra
Ministerstvo obrany SR môže v tomto roku dosiahnuť úsporu 17 miliónov eur. Foto: SITA/Ivan Kelement/MO SR

Ministerstvu obrany SR (MO SR) sa v priebehu tohto roka pravdepodobne podarí dosiahnuť plánovanú úsporu aspoň 17 miliónov eur. Vo svojom profile na sociálnej sieti to uvádza Útvar hodnoty za peniaze (ÚHP), ktorý sa opiera o priebežné hodnotenie opatrení revízie výdavkov na obranu z roku 2020.

Revízia navrhla opatrenia, ktorých celkový potenciál úspor dosahuje minimálne 114 miliónov eur. Jej plnenie sa v tomto roku sleduje po prvýkrát.

Na úkor platov vojakov

„Tohtoročné úspory má MO SR dosiahnuť nezvyšovaním platov vojakov a optimalizáciou podporných činností,“ uvádza ÚHP. Dodáva, že rezort obrany v riadení investícií mešká s prípravou metodiky hodnotenia investícií, ktorá je kľúčovou pre nastavenie správnej investičnej stratégie.

MO SR v súlade s revíziou spracovalo nový vojnový a zdrojovo udržateľný model a veliacu štruktúru Ozbrojených síl SR. Dlhodobý plán rozvoja obrany chce rezort na schválenie predložiť parlamentu do konca roka.

Ministerstvo nedodalo potrebné informácie

„MO SR zaviedlo verejné odpočty výsledkov v obrane. Po prvý raz zverejnilo zhrnutie hodnotenia obranných plánov štábom NATO a obnovilo zverejňovanie Komplexného hodnotenia obrany SR,“ zdôraznil útvar. Pripomenul však, že doposiaľ neboli zadefinované zverejniteľné ukazovatele pripravenosti.

ÚHP zdôraznil, že v siedmich opatreniach MO SR nedodalo potrebné informácie, nie je preto jasné, ako pokračuje analýza výdavkov podriadených organizácií a optimalizácia velenia armády.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MO Ministerstvo obrany SRÚtvar hodnoty za peniaze