BRATISLAVA 29. januára (WebNoviny.sk) – Konanie Európskej komisie (EK) voči Slovensku pre nedostatočnú ochranu prirodzených biotopov a vtákov je ďalším dôvodom, prečo je nutné čo najskôr prijať novelu zákona o ochrane prírody a krajiny. Ministerstvo životného prostredia (MŽP) takto reagovalo na kritiku EK za nedostatočnú implementáciu európskych smerníc o ochrane biotopov a vtákov.
Ochrana vzácnych druhov živočíchov
„Kľúčovým plošným riešením, ako posilniť aspekt ochrany prírody, je novela zákona o ochrane prírody,“ konštatoval vo vyhlásení envirorezort. Nová legislatíva sa sústredí aj na ochranu vzácnych druhov živočíchov a rastlín, obmedzuje vykonávanie veľkoplošnej ťažby v chránených územiach a posilňuje právomoci štátnych orgánov ochrany prírody.
Európska únia vyčíta Slovensku nedostatočnú ochranu chránených území a hrozí žalobou
EK konštatovala, že stav viacerých druhov živočíchov a rastlín a ich biotopov na Slovensku je nepriaznivý, najvýraznejšie to postihlo tetrova hlucháňa, ktorý je na pokraji vyhynutia. EK zaslala Slovensku takzvané odôvodnené stanovisko, na ktoré musí do dvoch mesiacov odpovedať a vysvetliť, aké kroky prijalo alebo plánuje prijať na riešenie uvedenej situácie.
Pokiaľ nedôjde k náprave, Komisia môže Slovensko zažalovať na Európskom súdnom dvore za neplnenie záväzkov. EK Slovensku vyčíta nedostatočnú ochranu európskych chránených území Natura 2000, kde musia byť lesohospodárske aktivity predmetom hodnotenia vplyvov na chránené druhy a biotopy.
Nepriaznivý stav hlucháňa
MŽP tvrdí, že za posledné dva roky prijalo viacero konkrétnych opatrení na pomoc ohrozeným druhom a biotopom. Od roku 2017 vláda schválila 13 programov starostlivosti o chránené vtáčie územia, pričom v prvom polroku tohto roku poputuje na vládu ďalších päť. V roku 2018 vypracovali programy záchrany hlucháňa hôrneho, tetrova hoľniaka a sokola červenonohého.
„Programy starostlivosti a programy záchrany predstavujú konkrétne opatrenia šité na mieru pre konkrétny druh alebo územie. Mrzí nás, že okresné úrady nepostupujú podľa usmernení Štátnej ochrany prírody a MŽP, preto je nevyhnutné ochranu prírody na Slovensku riešiť systematicky a plošne,“ vysvetlil envirorezort.
Ochranári už dlhší čas poukazujú na nepriaznivý stav populácie a biotopov hlucháňa a tetrova. Hlavnou príčinou veľkého poklesu jeho populácie je intenzívna ťažba dreva v horských oblastiach a úbytok starých lesov, ktoré obýva. Od roku 1972 klesla populácia hlucháňa na Slovensku asi o 76 percent, pričom trend pokračuje. V roku 1972 uvádzali štatistiky 3 697 jedincov, jeho súčasná populácia sa u nás odhaduje na 646 až 866 jedincov.