Ministerstvo spravodlivosti SR (MS SR) pripravuje novelizáciu zákona o slobodnom prístupe k informáciám. Tá ma zahŕňať transpozíciu smernice Európskeho parlamentu a Rady Európskej únie z 20. júna 2019 o otvorených dátach a opakovanom použití informácií verejného sektora a implementáciu požiadaviek vyplývajúcich z Programového vyhlásenia vlády SR.
Novelizácia by mohla byť predstavená na jeseň tohto roka. Agentúru SITA o tom informoval Peter Bubla z tlačového oddelenia MS SR
Prax poukázala na mnoho nedostatkov
Aktuálne MS SR konzultuje novelizáciu so štátnym sektorom, územnou samosprávou a mimovládnym sektorom.
„Vnímame veľmi pozitívne, že sa práce na novelizácii infozákona opäť dali do pohybu. Náš zákon o slobodnom prístupe k informáciám síce poskytuje pomerne široké penzum možností, ako sa občania môžu dostať k požadovaným informáciám, avšak aplikačná prax poukázala za ostatné roky na mnoho nedostatkov, ktoré v rozhodnej miere celý proces komplikujú či znemožňujú,“ uviedol pre agentúru SITA právnik Ján Ivančík z Transparency International Slovensko.
Kozmetické zmeny v zákone nestačia
Podľa Ivančíka by bolo premárnenou príležitosťou, ak by sa dosiahli iba kozmetické zmeny v zákone za účelom rýchleho hľadania kompromisu.
Ako zdôraznil, problémov, ktoré novela infozákona musí riešiť, je mnoho. Niektoré z nich sú systémového charakteru, iné skôr technického, avšak aj zdanlivé drobnosti spôsobujú v praxi závažné problémy.
Zastavme korupciu pomenovala najväčší problém Matovičovej vlády, ale chváli audit v štátnych hmotných rezervách
„Medzi najzásadnejšie okruhy problémov súčasného zákona patrí jasná definícia povinných osôb tak, aby nebolo pochybností o tom, že právnické osoby, ktoré sú z väčšej časti verejné, majú povinnosť informovať občanov o tom, ako hospodária s verejnými prostriedkami. Tiež ide o reálnu vymožiteľnosť práva na informácie. V súčasnosti sa stretávame s veľmi negatívnym trendom, keď povinné osoby aj na úrovni ministerstiev ignorujú svoje zákonné povinnosti a občanom vôbec neodpovedajú na ich infožiadosti,“ vysvetlil.
Zefektívnenie sankčného mechanizmu
Zefektívniť treba podľa Ivančíka aj sankčný mechanizmus, aby sa uvedeným praktikám rázne predchádzalo.
„Mnoho nedostatkov nám ukázala aj pandémia. Občania sa tak napríklad nevedia dostať k základným informáciám o tom, komu štátne orgány poskytujú obrovské dotácie. Na problémy stále narážame aj pri povinnom zverejňovaní zmlúv alebo pri žiadostiach o informácie o vrcholových manažéroch vo verejnej sfére,“ uzavrel.
Vláda sa zaviazala presadiť novelu
Vláda sa v programovom vyhlásení zaviazala, že presadí novelu zákona o slobodnom prístupe k informáciám, ktorou rozšíri okruh povinne zverejňovaných informácií a zvýši vymožiteľnosť práva na informácie.
„Vláda SR zavedie povinné zverejňovanie príloh a dodatkov k povinne zverejňovaným zmluvám. Vláda SR zavedie zverejňovanie štúdií a analytických materiálov vyhotovených za verejné zdroje v maximálne možnej miere s prihliadnutím na oprávnené záujmy štátu a iných verejných subjektov. Vláda SR vypustí výnimku zo zverejňovania zmlúv Národnou diaľničnou spoločnosťou (NDS). Praktické skúsenosti a pochybné obchody s pozemkami (napríklad pod bratislavským obchvatom) ukázali, že je verejným záujmom, aby NDS zverejňovala zmluvy týkajúce sa vysporiadania vlastníctva nehnuteľností,“ skonštatovala vláda v programovom vyhlásení.