Ministerstvo vnútra sa rázne ohradilo voči konšpiráciám Smeru-SD, Fico vraj len chce zneistiť voličov

Robert Fico
Robert Fico, poslanec a predseda strany Smer-SD. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.
  • aktualizované 31. mája, 16:33

Ministerstvo vnútra sa rázne ohradilo voči konšpiráciám, ktorých cieľom je zneistiť slovenského voliča. Zároveň zdôraznilo, že akékoľvek aktivity rezortu vnútra v oblasti problematiky volieb sú apolitické a jeden z hlavných cieľov je práve chrániť volebné procesy.

Ako ďalej v tlačovej správe informovala hovorkyňa Ministerstva vnútra Zuzana Eliášová, rezort v najbližších dňoch rozbehne komunikačnú kampaň s cieľom poskytovať jasné a pravdivé informácie a eliminovať vplyv dezinformácií a hoaxov v tejto téme.

Stanovisko k tlačovke Smeru

Rezort vnútra zároveň zaujal stanovisko k stredajšej tlačovej besede strany Smer – sociálna demokracia (Smer-SD). Strana uviedla, že skupina predstaviteľov štátnych orgánov žiadala v Bruseli štruktúry Európskej únie a NATO o intervenciu proti opozícii.

Podľa lídra Smeru-SD Roberta Fica označovali účastníci zahraničnej pracovnej cesty slovenskú opozíciu za hybridnú hrozbu a oznamovali, že ak opozícia vyhrá voľby, hrozí, že Slovensko vystúpi z NATO.

Štandardná pracovná cesta

Rezort vnútra však tvrdí, že išlo o štandardnú pracovnú cestu v oblasti hybridných hrozieb, na ktorej sa na pozvanie Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku zúčastnili štátne inštitúcie aj mimovládne organizácie.

„Konkrétne výroky, ktoré zazneli na tlačovej konferencii komentovať rezort vnútra nebude, faktom ale je, že je legitímne, ak sa odborníci v štátnej správe venujú hybridným hrozbám a obrane proti nim. Odmietame však zaťahovanie odbornej verejnosti a štátnych úradníkov do predvolebnej kampane akejkoľvek politickej strany,“ zdôraznila Eliášová.

Ohradil sa aj Úrad vlády

K téme sa vyjadril aj Úrad vlády SR (ÚV SR), ktorý sa ostro ohradzuje voči konšpiráciám, ktoré šíri Smer-SD ako aj voči útoku na predstaviteľov ÚV SR, ktorí si robia svoju prácu poctivo v súlade s Etickým kódexom štátneho zamestnanca. ÚV SR odmieta zaťahovanie odbornej verejnosti a štátnych úradníkov do predvolebnej kampane.

„Téma hybridných hrozieb bola na Slovensku štátom dlhodobo zanedbávaná. Budíčkom bolo, keď Rusko rozpútalo vojnu priamo na našich hraniciach. Hoci na Slovensku zatiaľ neútočia ruskí vojaci, bojujú proti nám tým, že spochybňujú našu demokraciu, hodnoty, našich spojencov, zneužívajú náročné témy na rozdeľovanie spoločnosti,“ spresnil Úrad vlády SR.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Robert FicoZuzana Eliášová
Firmy a inštitúcie Európska úniaMV Ministerstvo vnútra SRNATO Organizácia Severoatlantickej zmluvySMER-SD