Kontroly na hraniciach sa po druhý raz predĺžia, rozhodla Matovičova vláda

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bratislava Jarovce
Čiastočná uzávera na diaľnici D2 v úseku križovatky Jarovce. Foto: ilustračné, SITA/Alexandra Čunderlíková
  • aktualizované 7. mája, 16:18

Kontroly na hraniciach s Rakúskom, Českou republikou, Poľskom a Maďarskom sa predĺžia do 27. mája. Vláda dnes schválila nariadenie z dielne rezortu vnútra, podľa ktorého bude vstup na územie SR naďalej možný na vybraných hraničných priechodoch a letiskách.

„Pôjde o druhé predĺženie dočasného obnovenia kontroly hraníc na vnútorných hraniciach SR za účelom zníženia rizika šírenia koronavírusu,“ konštatuje predkladacia správa nariadenia.

Viac o téme: Koronavírus

Minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) na štvrtkovej tlačovej konferencii po rokovaní vlády povedal, že ak to situácia dovolí, termín predĺžovania kontrol na hraniciach sa môže zmeniť. Mikulec zároveň priblížil, že ak to odborníci povolia, tak je za to, aby sa na hraniciach využívali pre prichádzajúcich občanov aj rýchlotesty.

„Súčasná situácia na hraniciach bude platiť dovtedy, kým ústredný krízový štáb nerozhodne inak. Pracujeme každý deň na tom, aby režim na hraniciach nebol alarmujúci. Termín kontrol sme predĺžili rámcovo, lebo to takto požadovala Európska únia, no pokiaľ to epidemiologická situácia dovolí, tak to, samozrejme, zmeníme,“ ozrejmil Mikulec.

Štáty Európskej únie, ktoré sú členmi schengenského priestoru, môžu obnoviť kontroly na vnútorných hraniciach najviac na 10 dní. Následne je možné ich predĺžiť o ďalších 20 dní, a to aj opakovane.

Podmienkou je pretrvávanie závažného ohrozenia verejného poriadku alebo vnútornej bezpečnosti. Vláda raz rozhodla o predĺžení kontrol na hraniciach, pričom toto predĺženie vyprší 8. mája.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

K vstupu do SR bude podľa nariadenia možné využiť hraničné priechody Bratislava – Jarovce – Kittsee (diaľnica), Bratislava – Jarovce – Kittsee (stará cesta), Bratislava – Petržalka – Berg a Moravský Svätý Ján – Hohenau s Rakúskom, Trstená – Chyžné a Vyšný Komárnik – Barwinek s Poľskom a Svrčinovec – Mosty u Jablunkova, Makov – Bílá-Bumbálka, Horné Srnie – Brumov-Bylnice, Drietoma – Starý Hrozenkov, Moravské Lieskové – Strání, Lysá pod Makytou – Střelná, Vrbovce – Velká nad Veličkou, Brodské – Břeclav (diaľnica), Holíč – Hodonín a Skalica – Sudoměřice (nová cesta) s ČR.

Na hranici SR s Maďarskom je zase možné využiť priechody Bratislava Čunovo – Rajka (diaľnica), Medveďov – Vámosszabadi, Komárno – Komárom, Štúrovo – Esztergom, Šahy – Parassapuszta, Slovenské Ďarmoty – Balassagyarmat, Šiatorská Bukovinka – Salgótarján, Kráľ – Bánréve, Milhosť – Tornyosnémeti (cesta I/17), Milhosť – Tornyosnémeti cesta (cesta R4), Hosťovce – Tornanádaska a Slovenské Nové Mesto – Sátoraljaújhely (cestný prechod).

Za účelom príchodu na Slovensko je tiež možné využiť letiská v Bratislave, Košiciach, Poprade, Piešťanoch, Sliači, Žiline, Prievidzi, Nitre alebo v Jasnej.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Igor Matovič
Firmy a inštitúcie OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti