- aktualizované 21. novembra, 15:46
Ministri vnútra Vyšehradskej štvorky (V4) a Rakúska odmietajú akékoľvek prerozdeľovanie migrantov. Vyjadrili sa tak po štvrtkovom spoločnom rokovaní v Prahe. Dobrovoľné alebo povinné prerozdelenie migrantov podľa nich nedáva zmysel, pretože nie je riešením problému migrácie.
Diskutovali aj o brexite, so Spojeným kráľovstvom chcú spolupracovať aj výmenou spravodajských informácií. Plánujú spoločné nákupy techniky pre svoje rezorty a posilnenie pohraničnej spolupráce. Na rokovaní sa zúčastnili ministri vnútra piatich krajín. Slovensko zastupovala Denisa Saková (Smer-SD), Česko Jan Hamáček, Poľsko Mariusz Kamiński, Maďarsko Sándor Pintér a Rakúsko Wolfgang Peschorn.
Saková povedala, že Slovensko sa pokúsilo o integráciu asýrskych kresťanov zo Sýrie, no projekt bol podľa nej neúspešný. „Zo 150 ich je na Slovensku dnes len 40,“ informovala. Podľa nej aj keby stredoeurópske krajiny prijali migrantov, odišli by do západnej Európy.
Treba riešiť príčiny
Myslí si, že pri probléme migrácie sa musia riešiť jej príčiny, nie dôsledky. Taktiež zdôraznila, že pohraničná spolupráca medzi krajinami V4 a Rakúskom by sa mala posilniť. Za jednu z priorít vytýčila spoločné verejné obstarávania techniky pre susedné krajiny. Súhlasili s ňou aj ostatní ministri.
Všetky zúčastnené krajiny preferujú brexit s dohodou. Ministri zdôraznili, že by sa Európska únia (EÚ) mala zamerať aj na spoločné zdieľanie spravodajských informácií so Spojeným kráľovstvom. Briti sú podľa nich kľúčovým partnerom v boji proti terorizmu.
Europol uzavrel dvojročné vyšetrovanie, gang prevádzal migrantov do západnej Európy
Ministri sa zhodli aj na tom, že treba pomáhať krajinám západného Balkánu a chrániť vonkajšie hranice Schengenu. To by podľa viacerých z nich mala byť priorita v boji proti migrácii. Krajinám na Balkáne sú ochotní pomôcť humanitárne aj materiálne.
„Hranice sa nám podarilo ochrániť a ďakujem všetkým krajinám, ktoré nám v tom boji pomohli. Maďarsko pomáha a bude pomáhať každej zemi na Balkáne. Máme tam našich policajtov,“ povedal zástupca Maďarska.
Tradícia v humanitárnej pomoci
Rakúsky minister zdôraznil, že jeho krajina už prijala 100-tisíc migrantov a má tradíciu v humanitárnej pomoci a je pripravená pomáhať ďalej. Tvrdil, že krajiny Vyšehradu a Rakúsko migračnú krízu nevyriešia.
Ministerstvo vnútra chce do konca roka kompletne prezbrojiť policajtov
Význam V4 ako stredoeurópskej sily vyzdvihol aj poľský minister. „Moja nová vláda, ktorej som členom, má práve prvé slávnostné zasadnutie, no ja som tu. Našu spoluprácu vo V4 považujem za nesmierne dôležitú,“ vysvetlil.
Ministri vnútra sa stretli pri príležitosti českého predsedníctva vo V4 v Hrzánskom paláci v Prahe. V minulosti v ňom býval aj Tomáš Garrigue Masaryk so svojou manželkou. Neskôr slúžil ako sídlo ministerstva kultúry Československej socialistickej republiky. V súčastnosti ho využíva Úrad vlády Českej republiky ako reprezentačné priestory.