BRATISLAVA 18. apríla (WebNoviny.sk.) – Nadchádzajúce voľby do Európskeho parlamentu, budúcnosť Európy ako takej, konkurencieschopnosť Európskej únie (EÚ) či priority Českej republiky vo Visegrádskej štvorke (V4) boli hlavné témy ministrov zahraničných vecí Slovenska, Česka, Poľska a Maďarska s ich francúzskym kolegom Jean-Yvesom Le Drianom.
Ministri boli vo štvrtok na návšteve Bratislavy v rámci programu slovenského predsedníctva vo V4. Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó zároveň odpovedal aj na otázky o obrannej spolupráci s USA, ktorú Maďarsko nedávno podpísalo.
Szijjártó zmluvu s USA podpísal podľa svojich slov preto, že absolútne neohrozuje maďarskú suverenitu. Tvrdí, že pri rokovaní dbal špeciálne na to a odkaz na maďarskú ústavu je priamo v preambule zmluvy.
Zachovanie konkurencieschopnosti
Argumentoval, že táto zmluva pomôže Maďarsku zmodernizovať vojenskú infraštruktúru. Ak by mal pocit, že dohoda o obrannej spolupráci môže akokoľvek maďarskú suverenitu ohroziť, nepodpísal by ju.
„Je definované, aké potvrdenia sú potrebné na tranzit cez našu krajinu a na dočasnú prítomnosť vojsk. Obe tieto veci sú v dohode. Nedošlo a ani nemôže dôjsť k ohrozeniu našej suverenity. Posilňuje sa tým spolupráca s naším najsilnejším spojencom,“ dodal šéf maďarskej diplomacie.
Aktualizované: Hlavnou výzvou Európskej únie je čo najrýchlejšie doriešenie brexitu, vyhlásil Danko
Ten vo svojom vystúpení kládol dôraz na zachovanie konkurencieschopnosti EÚ. Môže byť podľa neho zachovaná len vtedy, ak bude zachovaná konkurencieschopnosť medzi krajinami navzájom. „Sme proti návrhom na harmonizáciu daní. Nízke dane sú výsledkom disciplinovanej fiškálnej politiky a budeme v tom pokračovať,“ zdôraznil Szijjártó.
Spoločná bezpečnostná politika
Hovoril aj o migrácii – ľudia v májových eurovoľbách budú mať podľa neho šancu zvoliť si také strany, ktoré budú vystupovať proti migrácii. Hovorili aj o ľuďoch, ktorí sa narodili v Európe, odišli bojovať za tzv. Islamský štát a teraz sa vracajú.
Pri téme konkurencieschopnosti ho podporil aj poľský minister Jacek Czaputowicz. Ten sa vyslovil aj za spoločnú bezpečnostnú a obrannú politiku pri riešení medzinárodných problémov v Rusku, Číne, Iráne či Sýrii.
USA zlepšili bilanciu s Čínou a opäť znížili schodok zahraničného obchodu
Francúzsky minister Le Drian potvrdil, že sa rozprávali o rôznych krízach – v Sýrii, o vzťahoch s Iránom, brexite, Rusku či Číne. „Nepodarilo sa nám vyriešiť všetky krízy, ale je dobré, že sme hovorili o tom, ako ich vnímame,“ povedal. Vzťahy Paríža s krajinami strednej Európy sú podľa neho intenzívne a pripomenul októbrovú návštevu francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona na Slovensku a v Čechách.
Budovanie jednoty v Európskej únii
Stretnutia ako štvrtkové podľa neho pomáhajú k budovaniu jednoty v EÚ. Zároveň sa poďakoval za podporu a sympatie v súvislosti s vyhorením katedrály Notre-Dame. Zároveň informoval, že Francúzsko zriadi post špeciálneho ambasádora, ktorý bude napríklad manažovať pomoc ostatných krajín pri rekonštrukcii chrámu.
Dôraz na otvorenie prístupových rokovaní s Albánskom a Severným Macedónskom kládol Tomáš Petříček. „Obe krajiny urobili veľký pokrok a myslíme si, že by mali postúpiť o krok ďalej,“ povedal český minister.
Okrem toho prezentoval priority českého predsedníctva vo V4. Ujmú sa ho od júla. Sústrediť sa chcú na aktívnu politiku V4 v európskych štruktúrach, dokončenie vnútorného trhu, rozvoj nových technológií, väčší akcent chcú klásť na inovácie a technologické zmeny, ktoré prinesie napríklad umelá inteligencia. „Zároveň chceme zvoliť taký upokojujúci postoj, aby sa posilňovala jednota EÚ, aby sa deliace čiary už zaceľovali,“ povedal.