Európska vesmírna agentúra (ESA) a ruská vesmírna agentúra Roskosmos odložili plánovanú spoločnú misiu na Mars na rok 2022. Misia sondy ExoMars mala začať neskôr počas tohto roka, no obavy z možných technických problémov prinútili obe agentúry prediskutovať jej odklad.
Nemôžu si dovoliť chyby
Rozhodnutie tiež čiastočne ovplyvnili cestovné obmedzenia prijaté v súvislosti so šírením nového koronavírusu.
Dôvodom rozhodnutia je „predovšetkým potreba maximalizovať odolnosť všetkých systémov ExoMars, ako aj okolnosti vyššej moci súvisiace so zhoršením epidemiologickej situácie v Európe,“ uviedol generálny riaditeľ Roskosmosu Dmitrij Rogozin.
Medzinárodný tím objavil vzdialenú obriu planétu, na ktorej namiesto vody pršia kovy
„Chceme si zabezpečiť stopercentnú istotu úspešnej misie. Nemôžeme si dovoliť žiadne chyby. Viac overovacích činností zaistí bezpečnú cestu a najlepšie vedecké výsledky na Marse,“ vyjadril sa generálny riaditeľ ESA Jan Wörner.
Hľadanie stôp po živote
Cieľom misie je pristáť s robotickým vozidlom na Marse, kde by malo pomôcť zistiť, či tam niekedy existoval život.
Vedci dúfajú, že rover, ktorý nesie meno po britskej chemičke Rosalind Franklin a je vybavený špičkovou technológiou, bude schopný hľadať pod povrchom marťanského povrchu stopy po živote a tiež poskytnúť ďalšie informácie o prítomnosti vody na planéte.
V rámci programu ExoMars už v roku 2016 vyslali k Červenej planéte sondu s pristávacím modulom. Vyslanie sondy Trace Gas Orbiter (TGO) bolo úspešné, no modul Schiaparelli sa v dôsledku chyby zrútil na povrchu Marsu.