BRATISLAVA 25. februára (WEBNOVINY) – Minister hospodárstva SR Juraj Miškov je presvedčený, že v systéme regulácie v elektroenergetike na Slovensku je reálna možnosť zníženia cien elektriny. „Myslím si, že už v lete tohto roka bude možné dosiahnuť nižšie ceny elektriny než aké tu boli v uplynulom roku 2010,“ potvrdil Miškov. Ako ďalej informoval rezort hospodárstva, vo štvrtok to na spoločnom rokovaní so šéfom rezortu hospodárstva pripustil aj predseda Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) Jozef Holjenčík.
Minister Miškov aj predseda ÚRSO sa podľa rezortu hospodárstva zhodli na tom, že priestor na zníženie existuje v krátkodobom horizonte napríklad v prehodnotení výšky tarify za prevádzkovanie systému, v revízii odhadu pripojenia fotovoltických zdrojov, v spôsobe výkupu elektriny z obnoviteľných zdrojov energie či v revízii iných dotácií na výrobu elektriny. V horizonte do konca roka napríklad aj v systéme prenosových a distribučných poplatkov.
Slovensko má podľa štúdie Inštitútu finančnej politiky pri Ministerstve financií SR jedny z najvyšších cien elektriny pre firmy v Európskej únii. Možnosti znižovania konečnej ceny vidí inštitút znižovaním poplatkov v segmente distribúcie a prenosu, kde existujú prirodzené monopoly – prevádzkovatelia distribučných sústav a Slovenská elektrizačná prenosová sústava. Podľa Asociácie prenosových sústav bol na Slovensku v roku 2010 súčet prenosových taríf a iných poplatkov celkovo najvyšší v rámci sledovaných krajín.
Priestor na znižovanie cien energií vidí aj minister hospodárstva Juraj Miškov. „Myslíme si, že je priestor na zníženie cien energií. Vo vzťahu k Úradu pre reguláciu sieťových odvetví budeme deklarovať, aby nastavil regulačnú politiku tak, aby monopoly nemali žiadne neprimerané zisky,“ povedal minister Miškov na utorňajšej tlačovej besede po rokovaní s ministrom pôdohospodárstva Zsoltom Simonom a premiérkou Ivetou Radičovou o cenách potravín.
„Nie je pravda, že Slovensko má najvyššie ceny energií,“ reagoval na analýzu rezortu financií šéf regulačného úradu Jozef Holjenčík. Podľa neho v oblasti dodávky elektriny a plynu domácnostiam má Slovensko ceny nižšie ako je európsky priemer. „Distribučné poplatky sú tiež pod priemerom Európskej únie. Vyššie sú len ceny za prenos elektriny, ale to len v dôsledku začlenenia 110 kV sústavy počas privatizačného procesu do distribučných sietí a nie do prenosovej sústavy, ako je to v ostatných štátoch,“ dodal Holjenčík. Minister Miškov podľa šéfa regulačného úradu zabudol uviesť, že podstatný nárast cien elektriny pre podnikateľov spôsobilo netransparentné stanovenie poplatku za odvod do jadrového fondu, či podpora živelnej výroby elektriny z obnoviteľných zdrojov.