MIVU ani po roku nezačali búrať, investor je ticho

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať

BRATISLAVA 26. septembra (WEBNOVINY) – Komplex MIVA na okraji bratislavskej Petržalky mali búrať, za plotom je však aj po viac ako roku stále ticho. „Je to vo zvláštnom stave,“ povedal v rozhovore pre agentúru SITA petržalský starosta Milan Ftáčnik. Objekt síce nefunguje a je ohradený, investor má platné búracie povolenie, napriek tomu nebúra. Povolenie pritom platí do konca júna budúceho roka, podľa hovorcu Petržalky Ľubomíra Andrassyho už platnosť povolenia bola predĺžená, toto už je „definitívny“ termín. Problémom stále zostáva fakt, že plány o výstavbe, ktorá by súčasnú stavbu mala nahradiť, nie sú v súlade s platným územným plánom mesta. Mala by tu vyrásť napríklad výšková budova s hotelovou časťou. „S takýmto projektom nemôže počítať. O nesúlade sme ho informovali. Odvtedy nás nekontaktoval, nemáme informácie,“ povedal Ftáčnik.

Občania z okolia sú však nespokojní. Do uzatvorenia potravín v tomto komplexe sa dalo parkovať na parkovisku pred komplexom, v súčasnosti je však ohradené a parkovanie na ňom nie je možné. Ftáčnik priznáva, že na tento krok mal investor právo, keďže pozemok pod parkoviskom je súkromný. „Je tam hlúpa situácia. Investor nebúra, je tam plot, ale ľudia nevedia celkom prečo. Myslím si, že keby vedel, že ešte napríklad pol roka nebude búrať, tak by mohol dať plot dole,“ konštatoval Ftáčnik. Stanovisko investora sa agentúre SITA získať zatiaľ nepodarilo.

Situácia sa nezmenila ani v prípade obytného domu Dolnozemská brána blízko spomínaného objektu. Ide o územie ohraničené ulicami Žehrianska, Jasovská a Dolnozemská. Podľa stavebného zámeru spoločnosti Vazex Group by malo ísť o dve veže s trinástimi bytovými podlažiami, medzi nimi by mala byť znížená časť s tromi bytovými podlažiami. Proti výstavbe vznikla aj petícia, na hárky sa podpísalo okolo 800 nespokojných obyvateľov. Aj v tomto prípade blokuje výstavbu územný plán.

Pôvodne bolo toto územie charakterizované ako rozvojové. Mestská časť vtedy s výstavbou súhlasila, mesto však dalo záporné stanovisko. Keď sa územný plán dostal do druhého čistopisu a územie sa „opravilo“ na stabilizované“, mesto súhlasilo, nesúhlasila však mestská časť. Výsledok rokovaní s investorom a nespokojnými občanmi je zatiaľ podľa starostu neurčitý. „Nie je známe oficiálne stanovisko mesta, nič nie je na papieri. Kým nebudeme mať takéto stanovisko od mesta, nemá zmysel zatiaľ ďalej uvažovať,“ povedal Ftáčnik.

Hlavné mesto podľa hovorkyne primátora Beatrice Szabóovej pripravuje stanovisko k spracovanej overovacej štúdii. „Tá preverí vhodnosť dostavby na danom stabilizovanom území,“ povedala Szabóová. Štúdia mala ukázať, koľko zásahov môže investor na danom mieste urobiť. V stabilizovanom území je možná miera stavebných zásahov len do 15 % zastavaných plôch. V takomto prípade sa zväčša počíta skôr s prístavbami, prestavbami či nadstavbami existujúcich objektov.

SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Milan Ftáčnik