Mladá Indka Remya Jose dokazuje, že kde je vôľa, tam je aj cesta. Šikovná tínedžerka, ktorá sa chcela vyhnúť náročnému ručnému praniu bielizne v rieke, sama navrhla unikátnu práčku, ktorá na svoj pohon nepotrebuje elektrickú energiu a zároveň slúži ako stacionárny bicykel na zlepšenie kondície.
Remya sa pred dvomi rokmi ocitla v nezávideniahodnej situácii. Keď mala 14 rokov, jej mama vážne ochorela a otec, ktorému diagnostikovali rakovinu, práve podstupoval náročnú liečbu. Remyi a jej dvojčaťu tak popri škole, za ktorou každý deň dochádzali štyrmi rôznymi autobusmi, v ktorých denne trávili vyše štyri hodiny, k povinnostiam pribudla aj starostlivosť o domácnosť.Keďže automatická práčka bola pre rodinu Joseovcov luxusom, dvojičky museli špinavé prádlo prať ručne v rieke. Namiesto fňukania nad namáhavou prácou sa tínedžerka rozhodla zakročiť. Po krátkej štúdii elektrickej práčky sama navrhla vlastný stroj, v ktorom elektrické komponenty vymenila za staré súčiastky z bicykla. Bubon práčky napojila na reťaz z bicykla tak, že je možné ovládať ho klasickým pedálovaním. S otcom následne komponenty s návrhom odniesli do miestneho autoservisu, kde im mechanici pomohli s dokončením konštrukcie šikovného vynálezu.
„Táto práčka nie je taká prepychová ako tie automatické, ale ušetrí otcovi účet za elektrinu. Viem, že je dosť hlučná, ale môj učiteľ vždy hovorieval, že aj svet vznikol veľkým treskom,“ uviedla tínedžerka, ktorá za svoj vynález získala aj Národnú cenu.
Na opratie šiat stačí do bubna naliať vodu, pridať prášok alebo mydlo a nechať oblečenie desať minút odmočiť. Následne treba podľa Remyiných inštrukcií pedálovať asi štyri minúty, uvoľniť zátku, aby vytiekla špinavá voda a pridať čistú. Záverečné žmýkanie sa dá podľa tínedžerky dosiahnuť rýchlym štvorminútovým pedálovaním. Potom už stačí čisté šaty vyvešať a nechať uschnúť na slnku.
Práčka z dielne mladej vynálezkyne tak ušetrí elektrinu a peniaze a zároveň pomôže spáliť niekoľko kalórií navyše.
www.thebetterindia.com