BERLÍN 15. januára (WebNoviny.sk) – V Sociálnodemokratickej strane Nemecka (SPD) sa cez víkend naplno rozbehol boj medzi zástancami a odporcami vstupu do budúcej koalície s Kresťanskodemokratickou úniou Nemecka/Kresťansko-sociálnou úniou Bavorska (CDU/CSU) nemeckej kancelárky Angely Merkelovej.
Predseda strany Martin Schulz a šéfka jej parlamentného klubu Andrea Nahles rozbehli medzi straníkmi kampaň, v rámci ktorej ich chcú presvedčiť, že vstup do vlády je v ich záujme. Rovnakú aktivitu, len s opačným zámerom, rozbehli aj odporcovia vstupu do budúcej vlády, ktorí sa regrutujú predovšetkým z mládežníckeho krídla SPD a ich hlavným hlasom je jeho predseda Kevin Kühnert.
Merkelová so Schulzom sa dohodli na utečenoch, ženských právach aj obnoviteľnej energii
Odporcovia vstupu do vlády argumentujú najmä tým, že doterajšia koalícia s CDU/CSU stranu pripravila o výraznú časť voličov, pričom tento trend by podľa nich v prípade vstupu do ďalšej koalície s CDU/CSU pokračoval. „Sme presvedčení, že pokračovanie v obvyklej ‚širokej koalícii‘ by ohrozilo existenciu Sociálnych demokratov, prinajmenšom jej existenciu ako jednej z hlavných strán,“ vyhlásil v pondelok v rozhovore so zahraničnými novinármi Kühnert.
Strana by mimo koalície stratila
Šéfka poslaneckého klubu Andrea Nahles naopak tvrdí, že strana by stratila tým, ak by do vlády nevstúpila, keďže by sa vzdala možnosti podieľať sa na vládnutí a stal by sa z nej len debatný klub. „(Spolustraníkov – pozn. SITA) sa budem pýtať, či sme stranou, ktorá je v politike preto, aby sa zúčastňovala na televíznych debatách, alebo preto, že chce veci aj reálne presadzovať,“ vyhlásila v pondelok Nahles.
Rozhodnutie, či socialisti vôbec začnú koaličné rokovania s Merkelovej CDU/CSU, padne na nedeľnom kongrese strany. Ak bude rozhodnutie kladné, následné koaličné rokovania budú úspešné a vzíde z nich návrh koaličnej zmluvy, tá bude ešte podliehať hlasovaniu poštou medzi všetkými 400-tisíc členmi SPD.
Podľa Tuska je systém prerozdeľovania utečencov neefektívny, Merkelová s ním nesúhlasí
CDU/CSU a SPD dosiahli v piatok ráno po 24 hodín trvajúcom rokovacom maratóne predbežnú dohodu o jednotlivých bodoch programu prípadnej budúcej koalície. Z rokovania vzišiel 28-stranový náčrt budúcej koaličnej zmluvy, ktorý rieši otázky migrácie, ženských práv, obnoviteľných energií a ďalšie pálčivé témy.
Limit na počet žiadateľov o azyl
V otázke migrácie sa strany dohodli, že zavedú limit, ktorým obmedzia počet nových žiadateľov o azyl na 200-tisíc ročne. Problémom bola dlho otázka, či majú mať za utečencami, ktorí už v Nemecku azyl dostali, právo prísť aj ich najbližší rodinní príslušníci – manželky či manželia a deti. Prekážkou dohody bol v tomto bode najmä postoj Horsta Seehofera, šéfa CSU, ktorý spájanie rodín utečencov vytrvalo odmietal.
Strany sa nakoniec dohodli na tom, že aj počet rodinných príslušníkov, ktorí sa môžu do Nemecka prisťahovať za svojimi blízkymi, bude obmedzený, a síce na tisíc ročne.
Sociálni demokrati rokujú so stranou Merkelovej o energetike, chcú preklenúť vzájomné rozdiely
V otázke ženských práv sa strany dohodli na ráznom presadzovaní princípu „rovnaký plat za rovnakú prácu“, a to nielen v rámci Nemecka, ale v celej Európskej únii.
V zahraničnej politike sa má Nemecko snažiť čo najviac spolupracovať s Francúzskom, krajina sa má usilovať prilákať čo najviac kvalifikovaných pracovníkov zo zahraničia a v otázke obnoviteľných energií padlo rozhodnutie, že do roku 2030 má byť ich podiel na celkovej výrobe energie v krajine minimálne 65-percentný.