BRATISLAVA 13. decembra (WEBNOVINY) – Kauza údajného útoku hackerov na server Národného bezpečnostného úradu (NBÚ) cez jednoduché heslo nbusr123 v roku 2006 sa skončila definitívnym oslobodením Jakuba Č. a Patrika L.
Krajský súd v Bratislave v utorok zamietol odvolanie prokurátora proti oslobodzujúcemu rozsudku Okresného súdu Bratislava V zo 14. októbra minulého roka.
Laxnosť NBÚ
Krajský súd v Bratislave pripomenul, že ani znalci nevedeli potvrdiť, že užívatelia s prezývkami BR a TUXO sú skutočne obžalovaní. Znalci nepotvrdili ani to, že práve užívatelia s týmito nickmi sa na server nabúrali. Okrem toho boli útoky na server NBÚ smerované z viacerých IP adries, aj zo zahraničných. Súd podotkol, že nájdené súbory, predložené v prípade ako dôkazy, sa dajú meniť a upravovať. Kauza podľa predsedníčky senátu ukázala aj určitú benevolentnosť a laxnosť NBÚ, keď používal jednoduché heslo. Dúfa, že po medializácii prípadu už je heslo iné.
Prokurátor v utorok namietal proti zdôvodneniu prvostupňového súdu, že obžalovaní neboli stotožnení s prezývkami BR a TUXO. Argumentoval, že ak sa porovnajú miesta útoku počnúc Michalovcami a končiac Bratislavou, tak to signalizuje mestá, z ktorých obžalovaní pochádzajú. K ich stotožneniu mali slúžiť aj ďalšie dokumenty a názvymailových schránok, či používané heslá k profilu na internete V jednom profile pod spomínanou prezývkou na webovej stránke sa nachádzal životopis jedného z obžalovaných. Podľa prokurátora proti nim svedčila aj internetová komunikácia. Konštatoval, že digitálny svet stále prináša obmedzenia pri dokazovaní, ideálne by bolo pristihnúť páchateľov sediacich pri počítači, ale to sa asi nestane.
Nebolo dokázané, že skutok spáchali obžalovaní
Obhajca Jakuba Č. namietal, že ak by sa rešpektoval návrh prokurátora, mohli by sme zavrieť všetkých študentov pochádzajúcich z Bratislavy a Michaloviec a prípadne hovoriacich nárečím. Podľa obhajcu Patrika L. je prokurátor zaujatý a neobjektívny voči jeho klientovi a nechce akceptovať dôkazy a výsluchy znalcov, ktorý jeho závery popreli.
Sudkyňa Okresného súdu Bratislava V zdôvodnila prvostupňový verdikt tým, že nebolo dokázané, že skutok spáchali obžalovaní. „Neviem, či ste to spravili, ale z týchto dôkazov nie je jasné, či ste vystupovali vy pod prezývkami BR a TUXO“, povedala. Voči rozsudku sa prokurátor odvolal. V záverečnej reči dvojici navrhoval rovnaký trest ako v neprávoplatnom trestnom rozkaze, teda podmienečný trest jeden rok s odkladom na dva roky.
nbusr123
Špeciálny prokurátor tvrdil, že obžalovaní na internete vystupovali pod nickmi BR a TUXO a najneskôr 2. apríla 2006 prenikli na server slúžiaci na prístup do serveru vtedajšieho Stredného odborného učilišťa v Michalovciach, s ktorým vtedy jeden z nich externe spolupracoval. Podľa prokurátora tam upravili dátové údaje servera a získali nad ním kontrolu. Server podľa neho využili ako pamäťové médium na ďalšie útoky cez internet. V obžalobe sa tvrdilo, že sapripojili na verejnú zónu serverov NBÚ a prenikli dovnútra, zistili aj prihlasovacie heslo nbusr123 a preskúmali server. Prokurátor tvrdil, že spôsobili ujmu spočívajúcu v prelomení bezpečnosti spomínaných inštitúcií.
Obžalovaní vinu odmietli. Dnes konštatovali, že sú radi, že spravodlivosť zvíťazila. Patrik L. vo výpovedi na začiatku procesu konštatoval, že sa nezúčastnil na žiadnom útoku, či už na školu alebo NBÚ. V súvislosti s preniknutím na server školy povedal, že spolupracoval s firmou, ktorá im spravovala server. Jakub Č. odmietol na začiatku procesu vypovedať. Jeho obhajca upozornil, že NBÚ používal jednoduché heslo nbusr123, ktoré podľa neho vlastne ani nie je heslom, ale skratkou inštitúcie s riekankou 123. Komunita tzv. hackerov od začiatku medializácie kauzy tvrdí, že prípad mal poukázať len na slabé zabezpečenie systému.
Dvojicu pôvodne obžalovali za porušovanie tajomstva prepravovaných správ a poškodenie a zneužitie záznamu na nosiči informácií.