Je dôležité, aby mladí sledovali politické dianie, lebo politici robia zmeny, ktoré majú priamy dopad aj na ich život. Či už ide o otázky kvality ich života, životného prostredia, rozvoja miesta kde žijú a mnohé iné.
Pre agentúru SITA to uviedla výskumná pracovníčka Rady mládeže Slovenska (RMS) Veronika Fishbone Vlčková.
Záujem tínedžerov o politiku je podľa prieskumu pomerne vysoký, menej však o nej diskutujú
„Ak sledujú politické dianie pravidelne, ľahšie sa v ňom vedia orientovať a lepšie sa vedia rozhodnúť o tom, koho voliť, aby ich reprezentoval. A v konečnom dôsledku vedia lepšie vyvodiť zodpovednosť voči tým, ktorí ich zastupujú, či už je to v najbližších voľbách, alebo prostredníctvom petície, bojkotom, alebo účasťou na proteste,“ dodala.
Z výskumov RMS vyplýva, že medzi mladými ľuďmi prevláda pocit, že nie je v ich silách ovplyvniť, čo sa v spoločnosti a krajine deje.
Rétorika starí a noví politici je podľa politologičky už otravná a vyjadrila sa aj k Trubanovej afére s marihuanou
„Štyria z desiatich mladých si myslia, že nemajú žiaden vplyv na fungovanie štátu a inštitúcií. Až 82 percent mladých si myslí, že sa o nich politici nezaujímajú. Alarmujúca je nízka dôvera mladých ľudí voči inštitúciám štátu – 85 percent mladých nedôveruje politickým stranám, 79 percent nedôveruje Národnej rade SR, 82 percent nedôveruje vláde a 67 percent nedôveruje súdom. Všetky tieto faktory ovplyvňujú to, ako sa mladí v našej krajine cítia, či sa zapájajú do verejného diania a prečo niektorí, hlavne mladí, odchádzajú,“ ozrejmila pre agentúru SITA Fishbone Vlčková.
Rada mládeže Slovenska združuje mimovládne organizácie, ktoré sa venujú deťom a mládeži. Tiež obhajuje záujmy mladých ľudí voči politikom, štátnej správe a verejnosti.